احیای وزارت بازرگانی؛اصراردولت یامجلس؟، توپ گرانی درزمین قوه مقننه

به گزارش وبلاگ بهابادی، با توجه به تغییرات سازمانی اتفاق افتاده در بدنه وزارت صمت و انتخاب قائم مقام امور بازرگانی برای این وزارتخانه ، به نظر می رسد دولت عملا از تشکیل وزارت بازرگانی صرف نظر کرده است. اما مجلس مصر است طرحی که از ماهها قبل مطرح بود را به صحن علنی بیاورد. درصورت تصویب طرح تشکیل وزارت بازرگانی، مطمئنا دولت، مجلس را مقصر نابسامانی آینده بازار کالاهای اساسی معرفی خواهد کرد.

احیای وزارت بازرگانی؛اصراردولت یامجلس؟، توپ گرانی درزمین قوه مقننه

سرانجام پس از گذشت 7 ماه و برای سومین بار طرح تشکیل وزارت بازرگانی در دستور بررسی 3 الی 5 شهریور 98 صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. طرح مذکور پیش از این نیز دو بار در دستور بررسی صحن قرار گرفته بود. این طرح یک بار بنابر درخواست(نامه) 190 نمایندگان مجلس به رئیس جمهور و یک بار هم با درخواست دولت از دستور خارج شده بود. درخواستی که زمینه ساز حواشی زیادی برای دولت شد.

موضوعی که قاضی زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس درباره آن گفت: دولت یک روز می گوید طرح تشکیل وزارت بازرگانی را در دستور کار مجلس بگذارید و یک روز می گوید در دستور کار مجلس نگذارید.

نصرالله پژمان فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این باره گفت: وقتی دولت و نمایندگان حامی دولت تعداد بالای امضای مخالفان احیای وزارت بازرگانی را دیدند، تعیین شد که بدنه مجلس آمادگی پذیرش چنین امری را ندارد و شنیده ام که از هیأت رئیسه مجلس خواسته اند که طرح احیای وزارت بازرگانی از دستورکار خارج شود.

چند روزی از این صحبت ها نگذشته بود که در خبرها آمد، دولت از پیگیری طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس منصرف و با موافقت سران قوا به دنبال اختیارات فراقانونی در حوزه بازرگانی است. ماجرا از صحبت های چهارشنبه 2 مرداد 98 رئیس جمهور در دیدار با اعضای هیئت دولت شروع شد. در آن دیدار روحانی گفت: با هماهنگی شورای عالی اقتصادی (سران قوا) و موافقت رهبری به این نتیجه رسیده ایم که برخی از اختیاراتی که در زمینه بازرگانی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود به وزارت صنعت، معدن و تجارت، برشود. بر این اساس مقرر شد تمام فعالیت های بازرگانی در یک جا متمرکز شود و قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی همه اختیارات را در این زمینه عهده دار شود.

این در حالی است که طرح تشکیل وزارت بازرگانی دارای ایرادات فنی و اجرایی فراوانی است. ایراداتی که بعدها زمینه ساز مسائل فراوانی خواهد شد. افزایش واردات کالاهای اساسی، کاهش تعرفه های کالاهای خارجی، زمین گیر شدن تولید داخل و ... ازجمله مهم ترین مسائل این طرح است.

بررسی تجربه 50 کشور دنیا از جمله آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا، آلمان و... هم نشانگر وجود مدیریت یکپارچه تولید و تجارت و متعاقب آن خودکفایی و توسعه صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی است. چنین نتایج قابل تأملی در کنار تجربه ناموفق سال های که وزارت بازرگانی وجود داشت (واردات 7 میلیون تنی گندم، واردات شکر، برنج و ...) سبب شده تا دولت در این زمینه مردد باشد. به همین دلیل، مناسب ترین راه برای دولت جهت فرار از پاسخگویی نابسامانی های حاصل از تشکیل وزارت بازرگانی درگیر کردن مجلس است.

با تشکیل وزارت بازرگانی مجلس مقصر نابسامانی های اقتصادی خواهد بود

حسین قهرمانی، کارشناس اقتصاد کشاورزی در این زمینه در مصاحبه با وبلاگ بهابادی گفت: تشکیل وزارت بازرگانی ازجمله خواسته های دولت از مجلس در دو سال گذشته بوده که نمایندگان ملت با آن مخالفت کرده بودند. این موضوع این بار در قالب طرح در مجلس مطرح شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به تغییرات سازمانی اتفاق افتاده در بدنه وزارت صمت و انتخاب قائم مقام امور بازرگانی برای وزارتخانه ، دولت عملا از تشکیل وزارت بازرگانی صرف نظر کرده بود. اما با توجه به اینکه طبق آئین نامه داخلی مجلس طرح مذکور باید در صحن معین تکلیف شود، برای دولت خالی از لطف نبود که این بار با کوپن مجلس شانس خود را امتحان کند.

قهرمانی ادامه داد: درصورت تصویب طرح تشکیل وزارت بازرگانی، مطمئنا دولت، مجلس را مقصر نابسامانی آینده بازار کالاهای اساسی معرفی خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "احیای وزارت بازرگانی؛اصراردولت یامجلس؟، توپ گرانی درزمین قوه مقننه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای وزارت بازرگانی؛اصراردولت یامجلس؟، توپ گرانی درزمین قوه مقننه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید