احتمال پیش بینی زلزله 2 ساعت قبل از وقوع!

به گزارش وبلاگ بهابادی، دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده های GPS از تقریبا 100 زمین لرزه بزرگ در سراسر جهان، یک سیگنال احتمالی برای پیش بینی زلزله 2 ساعت قبل از وقوع را کشف کردند.

احتمال پیش بینی زلزله 2 ساعت قبل از وقوع!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس مطالعه ای که دیروز در مجله ساینس(Science) منتشر شده، دانشمندان ممکن است گام مهمی در جهت پیش بینی زلزله برداشته باشند.

آنها با تجزیه و تحلیل مجموعه داده های زمانی از GPS از تقریباً 100 زمین لرزه بزرگ در سراسر جهان، شواهدی از یک فاز اولیه بالقوه را نشان داده اند که دو ساعت قبل از گسیختگی لرزه ای رخ می دهد.

هشدار، 2 ساعت قبل از زمین لرزه

رولند برگمان پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید: اگر بتوان تأیید کرد که هسته زلزله اغلب شامل یک مرحله پیش پردازش چند ساعته است و می توان ابزاری برای مقدار گیری قابل اعتماد آن ایجاد کرد، می توان یک هشدار موثر صادر کرد.

توانایی پیش بینی زلزله مدت هاست که یک چالش بوده است. در حال حاضر پیش بینی کوتاه مدت زلزله با هدف صدور اخطارها طی چند دقیقه قبل از وقوع آن انجام می شود، اما این هشدارها به سیگنال های پیش ساز ژئوفیزیکی قطعی و قابل مشاهده وابسته هستند.

مطالعات قبلی به وجود مرحله مقدماتی لغزش لرزه ای آهسته در گسل ها قبل از وقوع زلزله های بزرگ اشاره کرده اند. لغزش های لرزه ای، حرکات آهسته و تقریبا نامحسوس در طول صفحه گسل هستند که باعث لرزش قابل تشخیص زمین نمی شوند.

با این حال، ارتباط آنها با گسیختگی های لرزه ای که موجب حرکت سریع و ناگهانی گسل می شوند، نامعین است. علاوه بر این، لغزش های لرزه ای اغلب بدون وقوع زلزله رخ می دهند.

کوئنتین بلتری و ژان ماتیو نوکت از دانشگاه کوت دازور فرانسه(Côte dAzur) در تلاش برای روشن کردن این معما، جستجوی سیستماتیک جهانی را برای لغزش اولیه گسل ها قبل از وقوع زلزله های بزرگ انجام دادند.

آنها با استفاده از مجموعه داده های زمانی GPS از بیش از 3000 ایستگاه در سراسر جهان، جابجایی گسل ها را که منجر به 90 زمین لرزه هفت ریشتری و بالاتر شده بود، مقدار گیری کردند.

تجزیه و تحلیل آنها یک سیگنال ظریف و در عین حال حیاتی را نشان داد که حاکی از دوره ای از افزایش سرعت لغزش گسل در نزدیکی مرکز زمین لرزه نهایی بود که تقریباً دو ساعت قبل از گسیختگی رخ می دهد.

به گفته پژوهشگران، این یافته ها نشان می دهد که بسیاری از زمین لرزه های بزرگ ممکن است با یک مرحله لغزش مقدماتی آغاز شوند یا اینکه این مشاهدات نشان دهنده انتهای یک فرآیند بسیار طولانی تر و چالش برانگیزتر لغزشی هستند.

چه چیزی پیش بینی زلزله را عقب نگه می دارد؟

در حالی که این مطالعه تازه دانشمندان، شواهد امیدوارکننده ای از یک سیگنال پیش از وقوع بالقوه قبل از زلزله های بزرگ ارائه می دهد، بلتری و نوکت احتیاط های خود را بیان می کنند.

آنها تاکید کردند که ابزارهای موجود پایش زلزله فاقد پوشش و دقت مورد نیاز برای شناسایی یا نظارت بر لغزش های اولیه در مقیاسی برای تک تک زمین لرزه ها هستند.

برگمان همچنین گفت که هنوز معین نیست که آیا چنین افزایش سرعت لغزش های آهسته اولیه به طور معینی با زلزله های بزرگ مرتبط هستند یا اینکه می توان آنها را به عنوان رویدادهای منحصر به فرد به دقت مقدار گیری کرد تا هشدارهای عملی ارائه کنند یا خیر.

از آنجایی که تلاش ها برای پیش بینی زلزله ادامه دارد، این یافته ها حداقل گامی مهم به سوی کشف اسرار پیرامون این پیش سازهای زمین لرزه هستند.

با پیشرفت فناوری و شناخت از زلزله، امید به صدور هشدارهای پیش از وقوع زلزله که نجات دهنده جان بسیاری از افراد خواهد بود، ممکن است روزی به واقعیت تبدیل شود.

با این حال، در حال حاضر، آمادگی و ایجاد جوامع انعطاف پذیر بهترین دفاع در برابر این بلای طبیعیِ تا به امروز غیر قابل پیش بینی است.

منبع: فرارو

به "احتمال پیش بینی زلزله 2 ساعت قبل از وقوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال پیش بینی زلزله 2 ساعت قبل از وقوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید