آی بی ام هویت شما را سرقت می نماید؟ ، نگاهی به پشت صحنه طراحی چهره های مبتنی بر هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ بهابادی، یکی از بحث برانگیزترین جنجال های اخیر در دنیای تکنولوژی به نحوه استفاده آی بی ام از تصاویر اینترنتی مرتبط است که اغلب بدون رضایت قطعی کاربران انجام می گردد.

آی بی ام هویت شما را سرقت می نماید؟ ، نگاهی به پشت صحنه طراحی چهره های مبتنی بر هوش مصنوعی

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، هنگامی که شما تصویری از خود را در پلتفرم های آلاین به اشتراک می گذارید، درواقع بخشی از هویت تصویری خود را به فضای آنلاین تقدیم می کنید. اگرچه این کار می تواند با ضوابط و محدودیت هایی همراه گردد، اما گاهی شرکت هایی مثل آی بی ام برای انجام تحقیقات خود تصاویرتان را بدون اطلاع شما رصد می نمایند.

سالانه میلیونها عکس تحت مجوزهایی ساده در سرویس های عکسی مثل فلیکر بارگذاری و به اشتراک گذاشته می گردد اما چند نفر از افرادی که تصاویرشان گرفته شده به اشتراک گذاری عکس های خود را به وسیله موسس های پژوهشی می پذیرند؟

این عکس ها تحت مجوز Creative Commons به اشتراک گذاشته شده است؛ چارچوبی که در آن افراد می توانند محدودیت هایی را در عکس ها، متن ها، ویدیو ها و سایر مطالب که حق حق امتیاز دارند اعمال منند اما ایده کلی این است که کار مانع از استفاده تصاویر نمی گردد.

کرگ پوریل، مدیر روابط عمومی یک شرکت اشترا گذاری تصاویر در این خصوص می گوید: تقریبا هیچ یک از افرادی که تصاویرشان به وسیله آی بی ام سرقت شده است از این ماجرا اطلاع یا رضایت نداشتند.

شرکت آی بی ام تنها از عکس های مجوز Creative Commons استفاده نموده و تیم حقوقی آی بی ام نیز این ماجرا را تایید نموده است. افزون بر این ای بی ام مدعی است تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی تفاوت هایی آشکار با تصاویر اصلی دارند اما مشکل این است که اساسا بسیاری از افراد اطلاعاتی در خصوص نحوه کار هوش مصنوعی روی عکس ها ندارند.

تا کنون بیش از 700 عکس به وسیله آی بی ام برای برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته است. این مجموعه عکس ها به وسیله عکاسان مختلف و در وبسایت های مختلف بارگذاری شده اند. سازمان Creative Commons(یک سازمان غیر انتفاعی که مجوز عکس ها را نظارت می نماید) درباره استفاده خاص آی بی ام از تصاویر سخن نگفته است. اما رایان مرکی، رییس اجرایی این شرکت، گفت که موضوع چهره های مورد استفاده برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی گسترده تر از یک موضوع عادی صدور مجوز است.

در حال حاضر فلیکر دارای بیش از 400 میلیون عکس است که تحت مجوز Creative Commons به اشتراک گذاشته شده است. اما سوال این است که اگر حداقل دو سوم این تصاویر را دارای تصاویر چهره انسان ها بدانیم، آیا این میلیون ها نفر آماده استفاده هوش مصنوعی از عکسشان هستند؟

منبع: انتخاب

به "آی بی ام هویت شما را سرقت می نماید؟ ، نگاهی به پشت صحنه طراحی چهره های مبتنی بر هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آی بی ام هویت شما را سرقت می نماید؟ ، نگاهی به پشت صحنه طراحی چهره های مبتنی بر هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید