آیا می دانید شیر در ایران با چه چیزی پرچرب می گردد؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، برخلاف تصور بسیاری از ما شیر پرچربی که به صورت پاستوریزه ارائه می گردد مانند شیری که در گاوداری ها دوشیده می گردد نیست. براساس اظهارنظر پاره ای از کارشناسان حاضر در این همایش چربی این ماده لبنی پاستوریزه شده متأسفانه واقعی نیست.

آیا می دانید شیر در ایران با چه چیزی پرچرب می گردد؟

به گفته دکتر مجید حاجی فرجی، رئیس انستیتو تغذیه چربی موجود در شیرها و لبنیات پرچرب مربوط به چربی شیر نیست، بلکه چربی شیر گرفته شده و روغنی به نام پالم به شیر اضافه می گردد. پیش تر نیز مسئولان وزارت بهداشت درباره روغن پالم یا روغن نخل هشدار داده بودند. در سال های اخیر به دلیل تحریم ها و بعضی از مسائل داخلی فراوری نمایندگان به واردات روغن های ارزان تر خوراکی نظیر روغن پالم روی آورده اند درحالی که روغن پالم بنا بر نظر متخصصان تغذیه حاوی مقادیر زیادی اسید چرب اشباع است که موجب افزایش کلسترول بد خون یعنی LDL شده و در نهایت تنگی و انسداد عروق وسکته های قلبی را به دنبال دارد.

یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این همایش سیاست دولت در زمینه تأمین شیر مدارس بود. به گفته دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت از هر 3مرد ایرانی، یک نفر با پوکی استخوان روبرو است. همچنین نیمی از زنان ایرانی پوکی استخوان دارند.

80درصد مردم در سن مدرسه کمبود کلسیم دارند. سیاست جمهوری اسلامی ایران در این زمینه فعلا آن است که شیر در مدارس توزیع گردد. غنی سازی شیر با ویتامین D نیز شروع شده است و فعلا سیاست دیگری در این زمینه نداریم. این تصمیم از سوی وزارت بهداشت در حالی گرفته می گردد که درسال های اخیر با افزایش بیش از اندازه قیمت شیر، مصرف این ماده لبنی به شدت در جامعه کاهش یافته و کارشناسان نسبت به بروز بیماری پوکی استخوان در زنان و مردان 30سال به بالا ابراز نگرانی می نمایند.

به گفته دکتر راهنمایی حسنی، معاون پژوهشی انستیتو تغذیه در مصاحبه با روزنامه همشهری، پوکی استخوان از سن بالای 35سال خود را نشان می دهد. عوارض کمبود ویتامین D و ویتامین های دیگری که به وسیله فرآورده های لبنی دریافت می شوند نیز از 35 تا 40سالگی ظاهر می گردد. در واقع در سنین پایین فرد به آن مبتلا نمی گردد و اینها بیماری هایی هستند که به تدریج خود را نشان می دهند.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: هفت گنج

به "آیا می دانید شیر در ایران با چه چیزی پرچرب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانید شیر در ایران با چه چیزی پرچرب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید