آمریکا 400 پایگاه نظامی خود را در افغانستان تخریب می نماید

به گزارش وبلاگ بهابادی، امریکا مدعی شده است که بر اساس توافقنامه دوحه قرار است تا خاتمه سال 2020 میلادی، یعنی حدود سه ماه دیگر، 400 پایگاه خود را در افغانستان تخلیه و تخریب کند.

آمریکا 400 پایگاه نظامی خود را در افغانستان تخریب می نماید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بهابادی، نشریه نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات آمریکایی نوشت: ایالات متحده تخریب پایگاه های کوچک و عظیم نظامی خود را در سراسر افغانستان شروع نموده و قرار است تا انتها امسال میلادی 400 پایگاه نظامی را در این کشور آسیای میانه از بین ببرد.

بیشتر پایگاه های نظامی آمریکا پیشتر تخریب شده اند، اما پنتاگون هنوز در خصوص سرنوشت 5 پایگاه عظیم نظامی خود در افغانستان تصمیمی نگرفته است؛ هرچند، واشنگتن در گذشته اعلام نموده بود که عظیمترین پایگاه نظامی خود در افغانستان را نیز تخریب خواهد نمود؛ اما این تصمیم هنوز نهایی نشده است.

مقامات آمریکایی ادعا می نمایند که نسبت به توانایی دولت کابل در کنترل پایگاه های عظیم نظامی تردید دارند، زیرا ساخت آن ها میلیارد ها دلار هزینه در پی داشته است، به همین دلیل آن ها به محض خروج نیروهای خود به دنبال نابودی آن ها هستند.

توافقنامه صلح بین طالبان و ایالات متحده در دوحه، پایتخت قطر، روز 29 فوریه امسال میلادی با امضا رسیده بود که بر اساس آن قرار بود نیرو های آمریکا ظرف 14 ماه پس از امضای توافقنامه، خاک افغانستان را ترک نمایند و در این مدت نیز حمله به نیرو های آمریکایی از جانب طالبان صورت نگیرد.

بر اساس این توافقنامه، هزاران تن از نیرو های آمریکایی تا انتها امسال افغانستان را ترک می نمایند و تعداد سربازان خارجی در افغانستان تا انتها ماه نوامبر به 4 هزار تن کاهش می یابد.

مذاکرات صلح بین افغان ها میان دولت و گروه طالبان در 22 شهریور ماه با سخنرانی عبدالله عبدالله، ملابرادر و شماری از وزیران خارجه کشور های دنیا در دوحه شروع شد و اکنون در بیست ودومین روز آن، هیچ نشانه ای از پیشرفت مشاهده نمی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آمریکا 400 پایگاه نظامی خود را در افغانستان تخریب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا 400 پایگاه نظامی خود را در افغانستان تخریب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید