پیش بینی آلزایمر با آزمایش خون

به گزارش وبلاگ بهابادی، P-tau 181 این قابلیت را دارد که به ما کمک کند تا افرادی را که بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند، پیش از این که دچار مسائل حافظه یا تغییر در رفتار شوند، شناسایی کنیم.

پیش بینی آلزایمر با آزمایش خون

پژوهشگران ایرلندی و آمریکایی در پژوهش مشترکی، یک نشانگر زیستی نو را در خون کشف کرده اند که می توان از آن برای شناسایی افراد در معرض ابتلا به زوال عقل استفاده کرد.

به گزارش نوروساینس نیوز، پژوهش نو دانشگاه ملی ایرلند در گالوی (NUI Galway) و دانشگاه بوستون (Boston University)، یک نشانگر زیستی خون را شناسایی کرده است که می تواند در تشخیص افرادی که دارای نخستین نشانه های زوال عقل هستند، حتی پیش از آغاز نشانه ها کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، سطوح یک نشانگر تخریب عصبی موسوم به P-tau 181 را در خون 52 بزرگسال که از نظر شناختی سالم بودند، مقدار گیری کردند و سپس، پت اسکن مغز را انجام دادند. نمونه خون از افرادی گرفته شد که هیچ علائم شناختی نداشتند و آزمایش شناختی آن ها در زمان آزمایش خون، طبیعی بود.

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که سطوح بالای P-tau 181 در خون، با تجمع بیشتر آمیلوئید بتا مرتبط است. اسکن ها به طور میانگین، هفت سال پس از آزمایش خون کامل شدند. بررسی ها حاکی از این بود که نشانگر زیستی P-tau 181، نسبت به دو نشانگر زیستی دیگر در پیش بینی نشانه های آمیلوئید بتا از روی اسکن های مغزی، بهتر عمل می کند.

پروفسور امر مک گراث (Emer McGrath)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: نتایج این پژوهش بسیار امیدوارکننده هستند. P-tau 181 این قابلیت را دارد که به ما کمک کند تا افرادی را که بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند، پیش از این که دچار مسائل حافظه یا تغییر در رفتار شوند، شناسایی کنیم.

به گفته این گروه پژوهشی، شناسایی یک نشانگر زیستی، ظرفیت برنامه غربالگری جمعیت را نیز نشان می دهد. مک گراث ادامه داد: این پژوهش در میان افرادی که در جامعه زندگی می کنند، انجام شد و نشان دهنده افرادی است که به مطب های عمومی مراجعه می کنند. یک آزمایش خون که سطح P-tau 181 را مقدار گیری می کند، می تواند به عنوان یک روش غربالگری برای پیش بینی خطر زوال عقل در اواسط تا اواخر عمر یا حتی زودتر استفاده شود.

وی اضافه کرد: این پژوهش، پیامد های مهمی در زمینه آزمایش های بالینی دارد. سطوح P-tau 181 در خون می تواند برای شناسایی شرکت کنندگانی به کار برود که برای تحقیقات بیشتر مناسب هستند. همچنین، از این پژوهش می توان در آزمایش بالینی درمان های نو زوال عقل استفاده کرد.

مک گراث اضافه کرد: ما می توانیم از این نشانگر زیستی برای شناسایی افرادی استفاده کنیم که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند، اما هنوز در مراحل اولیه بیماری قرار دارند؛ یعنی زمانی که هنوز فرصتی برای جلوگیری از پیشروی بیماری وجود دارد.

این پژوهش، در Journal of Alzheimers Disease به چاپ رسید.

منبع: فرادید

به "پیش بینی آلزایمر با آزمایش خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی آلزایمر با آزمایش خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید