واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است

به گزارش وبلاگ بهابادی، حدود دو سال از آزادسازی واردات خودرو به کشور می گذرد، با این حال تا به امروز تعداد خودروهای وارداتی به بازار ایران چشم گیر نبوده اند. آمارهای منتشر شده از سوی گمرک، واردات 280 دستگاه خودرو از بهمن 1401 تا به امروز را نشان می دهند.

واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است

به گزارش دیجیاتو، این حجم اندک از واردات در حالی اعلام می گردد که وزیر سابق صمت از عرضه 200 هزار دستگاه خودرو وارداتی به کشور طی کوتاه مدت خبر داده بود. به عبارت دیگر تا به حال 0.0014 درصد از حجم واردات وعده داده شده عملی شده است، رقمی که می توان آن را معادل صفر دانست.

البته آمار اعلامی گمرک تنها مربوط به بازه بهمن ماه 1401 تا خردادماه 1402 هستند. اگر خودروهای وارداتی که پیش از این وارد گمرک شدند را در نظر بگیریم، به رقم 1048 دستگاه می رسیم. 768 دستگاه خودرو از این تعداد در جریان تشریفات ترخیص از گمرک قرار دارند.

در سوی دیگر واردات خودرو محدود، شاهد ثبت نام گسترده از متقاضیان خرید خودروهای وارداتی بودیم. اسفندماه سال گذشته و همزمان با مرحله اول سامانه یکپارچه، ثبت نام خرید خودروهای وارداتی نیز انجام شد. طی این مرحله 34 هزار نفر متقاضی دریافت خودروهای خارجی معین اولویت شدند.

در نتیجه به ازای هر 122 نفر متقاضیان در صف، تنها یک دستگاه خودرو تا سرانجام خردادماه 1402 وارد کشور شده است. هیچ یک از خریداران خودروهای وارداتی تا این لحظه قادر به دریافت اتومبیل خود نشده اند.

با گذشت 18 ماه از آزادسازی واردات خودرو و 11 ماه از تدوین مصوبه واردات، همچنان شاهد حرکت آرام و بی رمق ورود خودروهای تازه به بازار هستیم. البته باید توجه داشت که تمامی حجم واردات به شرکت های واردکننده اختصاص ندارد.

جدول واردات خودرو

منبع: فرارو

به "واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید