نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند

به گزارش وبلاگ بهابادی، مدیر بهزیستی شهر تهران ضمن تشریح مسائل جسمی و حرکتی، توجه به آسیب های اضافه وزن و چاقی در دوران سالمندی را مهم دانست و گفت: 50 تا 60 درصد سالمندان کشور از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و همین مسئله، کیفیت زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.

نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند

سعید آرام در گفت وگو با وبلاگ بهابادی، با بیان اینکه دوران سالمندی همانند دوره های دیگر زندگی چالش هایی را برای فرد ایجاد می نماید که جامعه سالم باید کوشش کند که با برطرف این چالش ها زندگی بهتری را برای شهفرایندان خود به ارمغان بیاورد، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی طبقه بندی جدیدی درباره مراحل عمر انسان ارائه نموده است اما طبقه بندی سن در کشور ایران به این ترتیب است که تا 18 سالگی را پایین تر از سن قانونی و نوجوانی، 35-18 را جوانی، 59-36 را میانسالی و 60 سال به بالا را سالمندی می داند.

وی با اشاره به سالمندی و عوامل مؤثر بر سالمند شدن جمعیت گفت: در گذشته تعریف سالمندی بر مبنای سن نبود بلکه عواملی چون تغییر شکل ظاهری و توانایی های جسمانی که لزومأ سن خاصی را مبنا قرار نمی داد، معیار سالمندی شناخته می شد اما امروزه برای سالمندی تعریف مشخصی وجود دارد.

مدیر بهزیستی شهر تهران با بیان اینکه بر اساس تقسیم بندی سازمان ملل متحد کشورها دارای سه نوع ساختار جمعیتی جوان، بزرگسال و سالخورده هستند، اضافه نمود: معیار این تقسیم بندی، نسبت جمعیت سالخورده 65 ساله و بالاتر در کشورهاست؛ کشورهای دارای جمعیت جوان کشورهایی هستند که نسبت سالخوردگان آنها زیر 4 درصد باشد، کشورهای دارای جمعیت بزرگسال، کشورهایی هستند که نسبت سالخوردگان آنها بین 4 تا 6 درصد باشد و کشورهای دارای جمعیت سالخورده، کشورهایی هستند که نسبت جمعیت سالمند آنها 7 درصد یا بیشتر باشد.

به گفته وی، بحث سلامت و رفاه سالمندان به عنوان یکی از نمادهای توسعه پایدار از دغدغه های مهم سازمان بهزیستی است.

به گفته آرام، حدود 8 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند که پیش بینی می گردد این درصد در سال 1410 به 15 درصد و در سال 1420 به 20 درصد برسد. یعنی در 20 سال آینده از هر 5 ایرانی، یک نفر سالمند خواهد بود.

مدیر بهزیستی شهر تهران اضافه نمود: تعداد سالمندان کشور هشت میلیون و 231 هزار نفر و تعداد سالمندان شهر تهران یک میلیون نفر (معادل 10.3 درصد جمعیت شهر تهران) است. باتوجه به نرخ رشد جمعیت کشور که 1.3 درصد است، نرخ رشد جمعیت سالمندی کشور در حدود 10 درصد است که البته همچنان رو به افزایش می رود و ما یکی از کشورهایی هستیم که به شدت در حال سالمند شدن پیش می رویم.

آرام با اشاره به اینکه پدیده جهانی سالمندی زلزله سن بر وظایف آینده جوامع عمیقأ تأثیر خواهد گذاشت، به موضوع زلزله سن اشاره نمود و یادآور شد: زلزله سن در کشورهایی که برای تأمین خدمات بهداشت، تأمین اقتصادی، فقرزدایی و برطرف تبعیض کوشش می نمایند، مستلزم توجه بیشتر است.

مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه در ایران نرخ امید به زندگی از 74 سال گذشته و هدف مهم این است که سالمندی پویا داشته باشیم، گفت که اصطلاحی از سال 1990 به وسیله سازمان بهداشت جهانی(WHO) مطرح شد که منظور از پویا یعنی فردی که زندگی سالم و با کیفیت بالا داشته و می تواند علاوه بر خدمت به مردم، در مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز حضور داشته باشد.

آرام در بخش دیگری از سخنان خود به سلامت جسمی سالمندان اشاره نمود و اضافه نمود: کم تحرکی و بی تحرکی در افراد سالمند موجب ایجاد مسائل فراوانی برای شخص می گردد و می تواند موجب دوری و فاصله گرفتن فرد از جامعه و بعلاوه ایجاد مسائل روحی-روانی مانند افسردگی گردد. اینکه سالمندی، توانایی حرکت و فعالیت خود را بتواند حفظ کند و در راستا تقویت آن قدم بردارد، باعث نشاط و تضمین سلامت جسمی فرد می گردد و بهبود حرکت، افزایش قدرت عضلات و کاهش دردهای ناشی از کهولت سن را برای این افراد ایجاد مینمایند تا بتوانند حرکت و زندگی بهتری داشته و در این دوران از مسائل کم تحرکی و بی تحرکی به دور باشند. انجام ورزش و فعالیت منظم مهم ترین راه جلوگیری از معایب و مضرات بی حرکتی در این دوران است. هر فعالیت و تحرکی با شدت میانه می تواند مفید باشد ولی اندازه آن باید به حدود 150 دقیقه در هفته برسد.

وی با اشاره به بیماری ها و عارضه های دوران سالمندی اعلام کرد: ساییدگی مفاصل به خصوص اندام تحتانی، پوکی استخوان به ویژه در زنان بعد از یائسگی و البته در آقایان هم پوکی استخوان دیده می گردد و بعلاوه بعضی بیماری های اسکلتی عضلانی که باعث می گردد فرد سالمند حس تعادل خودش را از دست داده و زمین بخورد.

مدیر بهزیستی شهر تهران این را هم گفت که توجه به آسیب های اضافه وزن و چاقی در دوران سالمندی مهم است و این درحالیست که متاسفانه 50 تا 60 درصد سالمندان کشور از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و همین مسئله، کیفیت زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.

آرام در ادامه به ارائه راهکارهای موجود برای جلوگیری از بیماری در سالمندان پرداخت و اضافه نمود: از آنجایی که کم تحرکی در سالمندان می تواند منجر به اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و ریسک ابتلا به بیماری های عفونی، قلبی و عروقی را افزایش دهد و دیابت، فشار خون بالا و مسائل حرکتی مهم ترین عوامل خطر برای ابتلا به سکته مغزی در سالمندان هستند، داشتن فعالیت بدنی مستمر می تواند در پیشگیری و درمان این عوامل و در پی آن پیشگیری از سکته مغزی موثر باشد. طبق گزارش سازمان جهانی سکته مغزی، سالانه از هر چهار نفر یک نفر صرفه نظر از سن، جنس و نژاد، در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند.

وی بعلاوه اظهار کرد: مطالعات نشان داده سالمندانی که کمتر از 1500 قدم در روز راه می فرایند، فقط در مدت دو هفته، 4 درصد از بافت عضلانی پاهای خود را از دست می دهند. هنگامی که به علت بیماری های خاصی سالمند نمی تواند توصیه های ایده آل را انجام دهد، باید به اندازهی که توانایی ها و شرایط آنها اجازه می دهد از نظر جسمی فعال باشند.

مدیر بهزیستی شهر تهران با بیان اینکه حفظ استقلال فردی و توانمندی سالمند به عنوان فردی مفید و فعال در خانواده و جامعه از اهداف مهم است، گفت: طرح توانمندسازی سالمندان با هدف آموزش شیوه زندگی در تمامی ابعاد و سازگاری سالمند با دوران سالمندی و نهایتاً دستیابی سالمند به زندگی سالم و پیروز اجراء می گردد. از اهداف این طرح می توان به مطلع سازی جامعه و خانواده ها نسبت به مسائل سالمندان، ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان، اجرای برنامه های توانبخشی، آموزشی و فرهنگی براساس شاخص های زندگی سالم و ارائه خدمات توانبخشی موردنیاز و فعالیت های ورزشی و تفریحی سالمندان اشاره نمود.

آرام با تاکید بر افزایش مطلعی و مهارت در رابطه با نقش وسایل یاریی و نحوه صحیح استفاده از آن، گفت: انتخاب ابزار یاری حرکتی مناسب، بر اساس قدرت، تعادل، تحمل، عملکرد شناختی و اقتضاء محیط زندگی سالمند نقشی حیاتی در اثربخشی این ابزارها دارد. سالمندان اغلب آموزشی درباره نحوه استفاده درست از وسایلی نظیر سمعک و عصا ندیده و اغلب وسایلی که نامناسب، آسیب دیده یا دارای ارتفاع نادرست هستند تهیه نموده که 30 تا 50 درصد سالمندان استفاده از این وسایل را متوقف می نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر مناسب سازی محیط شهری تاکید نمود و گفت: دسترسی آسان و مناسب سازی در محیط زندگی و شهری جهت فعالیت های سالمندان بسیار مهم و تأتیرگذار است. عدم مناسب سازی معابر و سیستم حمل و نقل، نبود سرویس های بهداشتی مناسب جهت استفاده سالمند و کار نکردن بیشتر پله های برقی که در کنار پل های هوایی، باعث می گردد سالمند نتواند از منزل خارج شده و منزوی و افسرده گردد.

مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به توسعه خدمات مراکز نگهداری روزانه سالمندان، نیز به افزایش دسترسی سالمندان به اقدامات پیشگیرانه سلامت محور در محلات و محیط های زندگی به وسیله مراکزی نظیر مراکز مثبت زندگی، بهبود دسترسی سالمندان به خدماتی نظیر فیزیوتراپی ، مشاوره روانی، غربالگری تشخیص، درمان، دارو، آزمایشات دوره ای در منزل و تشویق سالمندان به انجام فعالیت بدنی و افزایش اعتماد به نفس و آنالیز سطح فعالیت های روزمره زندگی سالمندان اشاره نمود.

آرام در ادامه به مراکز ارائه خدمات توانبخشی به سالمندان بهزیستی شهر تهران اشاره نمود و گفت: در مراکز آموزشی توانبخشی روزانه سالمندان، سالمندان به صورت روزانه به مرکز مراجعه می نمایند و متخصصان مرکز به صورت تیمی نسبت به ارزیابی هدف گذاری فردی، طراحی برنامه توانبخشی و اجرای آن برای خدمت گیرندگان مراکز اقدام می نمایند. مراکز روزانه آموزشی توانبخشی، با همکاری بخش غیردولتی با هدف رساندن گروه هدف به حداکثر سطح استقلال و عملکرد ایجاد شده اند. در مراکز شبانه روزی نیز خدمات توانبخشی و مراقبتی به صورت تخصصی بر اساس دستورالعمل های مربوطه با بهره گیری از تجهیزات و فضاهای موردنیاز و نیروی انسانی متخصص متناسب با نیازهای گروه هدف ارائه می گردد.

وی با بیان اینکه 27 مرکز شبانه روزی سالمندان در شهر تهران وجود دارد گفت که در مجموع ظرفیت خدمت گیرندگان مرکز سالمندان تا خاتمه شش ماهه اول سال 1400، 1013نفر بودجه که شامل 582 زن سالمند و 431 مرد سالمند است.

آرام با اشاره به مراکز مراقبت در منزل اظهار کرد: این مراکز با هدف تقویت رویکرد توانبخشی و مراقبتی سالمندان مبتنی بر خانه و خانواده ایجاد شده است. خدمات به وسیله اعزام مراقبین آموزش دیده زیرنظر کارشناس تخصصی علوم مراقبت و توانبخشی و با مشارکت اعضاء خانواده به افراد سالمند معلول با معلولیت شدید و خیلی شدید ارائه می گردد. تعداد مراکز توانبخشی در منزل سالمندان یک مرکز و 25 نفر افراد خدمت گیرنده از این مرکز هستند که همه یارانه بگیرند. علی رغم وجود کرونا و ممنوعیت حضور در منزل خدمات به شکل مجازی در گروه هدف اجرا شده است و بعلاوه تعداد مراکز خدمات توانبخشی در منزل سالمندان یک مرکز است و خدمات قابل ارائه در این مراکز شامل خدمات مراقبتی، پزشکی، پرستاری، توانبخشی، مددکاری و روانشناسی است. تعداد افراد خدمت گیرنده در این مرکز 150 نفر که همه یارانه بگیر هستند، است و خدمات به شکل مجازی در شرایط کرونا انجام شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید