می خواهید حافظه خود را تقویت کنید: این نکات غیرمنتظره را امتحان کنید

به گزارش وبلاگ بهابادی، حافظه شما احتمالا آن قدر ها هم که فکر می کنید بد نیست. مغز اندامی خارق العاده است و از بسیاری از ویژگی های شگفت انگیز از جمله توانایی فراموش کردن برخوردار می باشد که در واقع ممکن است ویژگی خوبی باشد. اگر همه چیز هایی را که تجربه نموده ایم به خاطر می آوردیم مغزمان انباشته از انواع و اقسام مسائل بی فایده و بی فایده می شد که مانع از فکر کردن به آن مواردی می شوند که واقعا به آن احتیاج داریم.

می خواهید حافظه خود را تقویت کنید: این نکات غیرمنتظره را امتحان کنید

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از وُکس، در دنیای امروزی که دائما به برق متصل می گردد و همواره روشن است افراد با انبوهی از اطلاعات، ایمیل ها، اخبار، جلسات بی مفهوم، به روزرسانی ها، چت های گفتگوی اعضای خانواده در سطحی بسیار بیش از آن چه که هر فردی می تواند پردازش کند روبرو می شوند. در عوض، تکامل کیفیت را بر کمیت ترجیح داد. ما خاطرات با کیفیت خوبی برای چیز هایی که به آن توجه می کنیم به دست می آوریم و این در اغلب موارد مهم است. با این وجود، اگر به چیزی توجه نکنیم برای شروع هرگز واقعا خاطره خوبی از آن نخواهیم داشت.

این مسائلِ به خاطر سپردن اغلب در کمترین زمان فکر را به خود جلب می نمایند. زمانی که عجله دارید و نمی توانید کلیدهای تان را پیدا کنید، زمانی که وارد اتاقی می شوید و نمی دانید برای چه آمده اید، زمانی که نام فرد آشنایی را فراموش می کنید، زمانی که دوستی به لحظه خوبی که به اشتراک گذاشته اید اشاره می نماید و شما هیچ خاطره ای از آن لحظه ندارید. این نوع فراموشی کاملا طبیعی است با این وجود، ناامید نماینده است. شرایط دیگر و شدیدتر می تواند باعث از دست دادن حافظه و اختلال در یادآوری گردد، مانند تروما، آلزایمر، و اختلال کم توجهی - بیش فعالی ADHD. راهبرد های مقابله با این اختلالات ممکن است شامل درمان و دارو باشند و شدیدتر از نکاتی به نظر برسند که در اینجا ذکر می شوند.

با این وجود، به طور رو کلی اگر قدرت یادآوری تان کاهش یافته به طور کامل ناامید نشوید. حافظه یک فرآیند فعال است نه یک فرآیند منفعل. این شرایط یک افسانه قدیمی را تضعیف می نماید که سلامت مغز تنها یک محصول ژنتیکی است و ما واقعا کاری نمی توانیم در خصوص آن انجام دهیم. کمی توجه بیش تر و لذت بردن از رویداد های خاص می تواند به شما یاری کند تا لحظات کوچک و بزرگ زندگی را به خاطر بسپارید.

توجه بی نظیر به رویداد ها و تعاملات مهم را شروع کنید

مسئولیت های زندگی مدرن بدان معناست که اولویت های بیشتری نسبت به همواره برای جلب توجه شما وجود دارند. چند بار تا به حال از یک مکالمه دور شده اید و نمی دانید چه چیزی در خصوص آن بحث شده، زیرا حواس شما به تلفن پرت شده است؟

می توانید خاطرات ضعیفی برای رویداد های گذشته داشته باشید، زیرا از ابتدا واقعا آنجا نبوده اید

حواس پرتی یکی از هفت گناه حافظه می باشد و از ضعف های رایجی در حافظه است که همگان آن را تجربه می نمایند. حواس پرتی زمانی رخ می دهد که برای مثال، شما به جایی که کلید های خود را می گذارید توجه نمی کنید یا به قدری فکری پراکنده دارید که یک قرار دیدار مهم با پزشک را از دست می دهید. اگر ما درگیر چند وظیفه باشیم ممکن است هرگز اطلاعاتی را که کلید ها یا عینک هایم را کجا گذاشته ام رمزگذاری نکنیم.

روش دیگری که به شما یاری می نماید تا به وظایفی که برعهده دارید بیش تر توجه کنید چیزی است که تکنیک PLR نامیده می گردد: مکث (Pause)، پیوند (Link) و تمرین و تکرار کردن (Rehearse). این تکنیک می تواند به شما یاری کند هم نام کسی را به خاطر بسپارید و هم علت ورود به اتاق را به خاطر بیاورید. اگر هدیه تولدی را برای فرزندتان مخفی می کنید، اما می ترسید که آن را به خاطر نیاورید پنج ثانیه مکث کنید و روی جایی که هدیه را می گذارید تمرکز کنید سپس به محیط اطراف نگاه کنید این مرحله پیوند است و در جایی که زمان حال را با محیط آن پنهان نموده اید زمینه سازی کنید: در کمد خود یا در کنار جای کفش ها. مرحله آخر این است که روند بازیابی حال را تکرار کنید. از مخفیگاه به نقطه ای دورتر نگاه کنید و زمان حال را در فکر خود مجسم کنید.

شما می توانید از فناوری به نفع خود بهره ببرید: زمان و جزئیات جلسات را در تقویم تلفن خود ثبت کنید (در خصوص این که با چه کسی دیدار می کنید و این که کجا می باشد و چه جزئیاتی در جریان خواهد بود) و مطمئن شوید که هشدار ها روشن هستند، یادآوری تنظیم کنید و از رویداد ها عکس بگیرید تا ارجاع دهید.

حتی لحظات روزمره را به یاد ماندنی کنید

رویداد هایی که در طول حالت های هیجانی شدید رخ می دهند ترس، شادی، اضطراب، هیجان، غم و اندوه به یاد ماندنی تر هستند. به همین علت است که روز ازدواج خود را به یاد می آورید و شاید تاریخ دهم ماه را به یاد نمی آورید.

نلسون دلیس قهرمان پنج بار حافظه ایالات متحده و مربی حافظه می گوید برای به خاطر سپردن چیز های پیش پا افتاده تر جایی که کفش های لباسی را که سالی یکبار می پوشید یا نام کالایی که باید از فروشگاه تهیه کنید را ذخیره می کنید این چیز ها حافظه را تقویت می نمایند. او در سال 2009 میلادی مادربزرگ اش را به علت ابتلا به آلزایمر از دست داد. او دو سال پس از آن به اولین مقام قهرمانی حافظه در ایالات متحده در رویداد رقابتی متشکل از چالش های حفظ کردن به لطف تمرین های تقویت حافظه دست یافت.

دلیس تصاویر واضحی را به هر چیزی که می خواهد به خاطر بسپارد اعم از شماره یا آدرس اختصاص می دهد.

او می گوید: اگر نمی خواهید پنیر را در فروشگاه مواد غذایی فراموش کنید یک تکه غول پیکر از پنیر حتی با بوی بسیار بد را تصور کنید. دلیس می گوید برای مثال، شخصی با نام استیو را در یک مهمانی دیدار نموده که لباسی با تصویر میمون پوشیده بود. دلیس می گوید: هر چیزی را که می توانید بیش از حد اغراق آمیز کنید برای مثال، در خصوص چیزی که بوی عجیبی می دهد شاید بتوانید بوی بدتری از آن را تصور کنید یا اگر چیزی در میزان معمولی است آن را بزرگ تر تصور کنید. این گونه در خاطرتان باقی خواهد ماند.

در سرانجام هر روز زمانی را به تفکر در خصوص آن چه می خواهید به خاطر بسپارید اختصاص دهید

یکی دیگر از هفت گناه مرتبط با حافظه در ارتباط با حافظه گذرا می باشد و به فراموشی در طول زمان اشاره دارد. برای مثال، هر چه زمان بیشتری از تماشای یک فیلم بگذرد جزئیات بیش تری را فراموش خواهید کرد. با این وجود، اگر در خصوص چیز هایی که می خواهید به خاطر بسپارید مطالعه کنید یا فکر کنید احتمال تقویت این خاطرات بیش تر می گردد. تماشای تصاویر یا ویدئو هایی که از یک شام مخصوصا لذت بخش با دوستان گرفته اید راهی برای یادآوری بهتر این رویداد ها در حافظه است.

دلیس توصیه می نماید پنج دقیقه پیش از خواب را صرف یادآوری اتفاقات آن روز کنید. او می گوید: به یاد بیاورید که آیا غروب زیبایی دیده اید؟ آیا فرزند شما پاسخ خنده داری به یک پرسش ساده داده است؟ آیا چیز خوشمزه ای خورده اید؟ اتفاقات کوچک، اما دوست داشتنی که دوست دارید از آن لذت ببرید را تکرار کنید. دلیس می گوید: هرچه بیش تر این کار را انجام دهید با گذشت زمان متوجه می شوید که در واقع می توانید جزئیات بیش تری از زندگی خود را به خاطر بسپارید.

فعال باشید و از بروز فراموشی جلوگیری کنید

ممکن است پیش بینی آن چه در آینده فراموش خواهید کرد سخت باشد. با این وجود، داشتن درکی از کمبود های حافظه شما می تواند به محافظت از این موارد مهم در حافظه تان یاری کند. اگر برای یک دوره آزمایشی رایگان ثبت نام می کنید و می دانید که ممکن است فراموش کنید آن را پیش از آن که برای بقیه سال هزینه دریافت کند لغو نمایید در آن صورت تنظیم یادآوری در تلفن همراه تان که به شما اطلاع می دهد آن را لغو نمایید یاری نماینده خواهد بود. آگاهی از این واقعیت که حافظه شما ممکن است در آینده از بین برود به بینش خوب شما در خصوص نحوه عملکرد حافظه تان یاری می نماید.

شاید به خاطر سپردن نام ها یکی از ضعف های حافظه تان باشد که می توان از آن تحت عنوان گناه مسدود شدن یاد کرد زمانی که اطلاعاتی که می خواهید در نوک زبان شما قرار گرفته است، اما نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید. برای برطرف یا بهبود این شرایط پیش از شرکت در یک مراسم عروسی یا بازی بسکتبال فرزندتان سعی کنید نام افرادی را که معمولا در این رویداد ها شرکت می نمایند از بر کنید. این تمرین نیازی به صرف مدت زمان زیادی ندارد و می توانید از حساب کاربری اینستاگرام نیز به عنوان ابزار ارتباط اجتماعی بهره ببرید.

دلیس می گوید حتی اگر خود را فردی فراموشکار می دانید حافظه مهارتی است که می توان آن را تمرین و تقویت کرد. دلیس پیش از آن که وارد مسابقات حافظه گردد هرگز خود را فردی با حافظه خارق العاده قلمداد نمی دانست. او می گوید با اختصاص تصاویر واضح و منحصر به فرد به اقلام خواربارفروشی، خود را آزمایش کنید و سعی کنید بدون لیست خرید کنید. به خودتان بگویید که 10 نام تازه را در یک رویداد اجتماعی به خاطر خواهید آورد.

دلیس می گوید: بسیار آسان است که بگوییم من فقط فردی هستم که حافظه بدی دارم با این وجود، زمانی که تغییر این روایت و فکریت را شروع می کنید متوجه می شوید که خاطرات تان واقعا شگفت انگیزتر از آن چیزی هستند که بیشتر مردم فکر می نمایند. این یک اثر گلوله برفی است که حافظه شما را حتی قوی تر می سازد.

منبع: فرارو

به "می خواهید حافظه خود را تقویت کنید: این نکات غیرمنتظره را امتحان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواهید حافظه خود را تقویت کنید: این نکات غیرمنتظره را امتحان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید