مناقشه میان شورای شهر و فرمانداری بر سر بندهای تخفیف در لایحه عوارض پارک حاشیه ای

به گزارش وبلاگ بهابادی، تهران (پانا) - علی رغم اینکه کلیات لایحه عوارض پارک هوشمند حاشیه ای و نرخ پارکینگ هامربوط به سال 99 در بهمن ماه سال گذشته تصویب شد اما هنوز این لایحه به خاتمه نرسیده است.

مناقشه میان شورای شهر و فرمانداری بر سر بندهای تخفیف در لایحه عوارض پارک حاشیه ای

بهمن ماه سال 98 بود که اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه معین نرخ عوارض پارک حاشیه ای و پارکینگ های عمومی شهرداری تهران را به تصویب رساندند تا نرخ عوارض پارک حاشیه ای و پارکینگ های شهرداری در سال 99 افزایش یابد اما تیرماه امسال فرمانداری تهران به بعضی محورهای این لایحه اعتراض کرد. فرمانداری خواهان اصلاح سه مورد در این لایحه شد. اولین ایراد به تبصره 2 بوده است که در آن آمده؛ رده بندی معابر مصوب پارک حاشیه ای براساس موقعیت مکانی، رده عملکردی، میزان عرضه و تقاضا و کاربری معبر از حیث تجاری و اداری از سوی شورای ترافیک شهر تهران تهیه معین گردد.مکان های پارک حاشیه ای را شورای ترافیک معین می نماید امادر متن مصوبه اولیه نیامده بود؛ فرمانداری خواسته بود که در متن آورده گردد که از نظر ما هم مسئله ای نداشت.

همچنین فرمانداری خواهان حذف تبصره 12 ذیل ماده 2 شده است که طی این تبصره به شهرداری تهران اجازه داده می گردد به منظور ساماندهی مکان های پارک مقابل مراکز اداری آموزشی،تجاری و موارد مشابه با نصب علائم مخصوص به صورت یکسان، حق پارک یکساله در اختیار متقاضیان حقیقی و حقوقی قرار داده گردد و عوارض آن مطابق با ضرائب این مصوبه محاسبه گردد. شهرداری تهران همچنین اجازه دارد بنا بر شرایط مکانی و متقاضیان حداکثر تا سقف 50 درصد عوارض مورد نظر را دریافت کند.

سومین اعتراض مربوط به تبصره 13 ذیل ماده 2 است که طی آن به شهرداری تهران اجازه داده می گردد ماهیانه مبلغی را به عنوان حق بهره برداری مشتریان واحدهای تجاری پر رفت و آمد نظیر مال ها و مجتمع های تجاری که پارکینگ ها و معابر حاشیه ای را اشغال می نمایند مطابق با آیین نامه ظرف دوماه بعد از لازم الاجرا شدن مصوبه توسط معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران به کمیسیون عمران و حمل نقل ارائه کند. فرمانداری خواسته بود که به جای ارجاع به کمیسیون به شورا برای تصویب ارائه گردد که ما هم موافق بوده و اصلاح کردیم.

ایرادهای لایحه عوارض پارک حاشیه ای اصلاح شده است

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت وگو با پانا در شرح چرایی به خاتمه نرسیدن این لایحه و اعتراض فرمانداری به لایحه معین نرخ عوارض پارک حاشیه ای در سال 99 و معین ضوابط واگذاری بهره برداری از پارکینگ های عمومی شهرداری تهران و خاتمه این لایحه اظهار کرد: فرمانداری تهران به نرخ عوارض اعتراض نکرده به بعضی از بندها در این لایحه اعتراض شده است . به عنوان مثال طبق قوانین در صورت حمایت و ارایه خدمات به ایثارگران، بنیاد شهید باید اعتبار آن را بپردازد، یعنی تخفیفی که تعلق می گیرد، اعتبار آن باید پرداخت گردد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اضافه نمود: در لایحه پارک حاشیه ای اختلاف بر سر سوءتفاهم از بندهای مربوط به تخفیف ها است. ما گفتیم تخفیف هایی که داده می گردد را طبق قانون بالادستی، باید بنیاد شهید اعتبار آن را تامین کند و آنهایی که قانون ندارد، مدیریت شهری پرداخت می نماید.

علیخانی با بیان اینکه ایرادهای لایحه عوارض پارک حاشیه ای اصلاح شده است، گفت: اصلاحات اجرا شده است و قانون را به لایحه افزودیم. روی نرخ ها ایرادی گرفته نشده است و فقط به یک بند از لایحه ایراد گرفته شده است اما با توجه به اینکه این لایحه علاوه بر پارک حاشیه ای، به پارکینگ های شهرداری نیز مربوط است، کل لایحه معطل مانده است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: قرار است مصوبه شورا به شورای حل اختلاف برود چون فرمانداری قبول نکرده است. البته شهرداری تهران اکنون باید مصوبه شورا را اجرا کند و نباید معطل شورای حل اختلاف بماند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مناقشه میان شورای شهر و فرمانداری بر سر بندهای تخفیف در لایحه عوارض پارک حاشیه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه میان شورای شهر و فرمانداری بر سر بندهای تخفیف در لایحه عوارض پارک حاشیه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید