ضرورت بهداشت محیط مدرسه

به گزارش وبلاگ بهابادی، تعلیم و تربیت در محیطی آماده، ایمن و پرنشاط، با استفاده از بالاترین اندازه مراقبت های بهداشتی و بهره مندی از وجود معلمان، مربیان و مسوولانی سالم از حقوق اولیه دانش آموزانی است که فعالیت و هدف آنها تحصیل و کسب معرفت است. دانش آموزان از توانایی و فرصت کافی برای تامین و برطرف نیازمندی های آموزشی، تربیتی و بهداشتی خود

ضرورت بهداشت محیط مدرسه

ضرورت بهداشت محیط مدرسه

تعلیم و تربیت در محیطی آماده، ایمن و پرنشاط، با استفاده از بالاترین مقدار مراقبت های بهداشتی و بهره مندی از وجود معلمان، مربیان و مسوولانی سالم از حقوق اولیه دانش آموزانی است که فعالیت و هدف آنها تحصیل و کسب معرفت است. دانش آموزان از توانایی و فرصت کافی برای تامین و برطرف نیازمندی های آموزشی، تربیتی و بهداشتی خود برخوردار نیستند، از این رو یکی از مهم ترین عواملی که بهداشت و سلامت دانش آموزان را در مواجهه با بروز حوادث احتمالی در طول دوران تحصیل تضمین می نماید، وجود فضا و محیط ایمن و بانشاط آموزشی است یعنی برخورداری از یک مدرسه سالم و بهداشتی.

در مدرسه سالم، فرصت و زمینه اقدام هایی برای پرورش و رشد بدنی، ذهنی، اخلاقی، اجتماعی و علمی دانش آموزان فراهم است و از بروز هرگونه حادثه ای که احتمال می رود در آموزش و پرورش سالم بچه ها اختلال ایجاد کند، پیشگیری می گردد. از طرفی، مدرسه فضای اجتماعی خاصی است که آموزش و رشد شخصیت بچه ها امروز که جامعه ساز فردا هستند در پناه روش های صحیح آموزش، فضای فیزیکی مطلوب و محیط مساعد روانی آن پایه گذاری و اداره می گردد. دانش آموزان ساعات زیادی از شبانه روز را در طول سال تحصیلی در مدرسه سپری می نمایند. از این رو بدیهی است محیط فیزیکی سالم و استاندارد نقش مهمی را در سلامت و تندرستی روانی و جسمانی آنها ایفا می نماید.

نواقص بهداشتی محیط موجب می گردد که سلامت جسم و روان دانش آموزان به خطر بیفتد، چند مورد از این نواقص عبارتند از:

1) کمبود فضای کافی و سالم سبب آثار نامطلوب روی دستگاه تنفس می گردد و خستگی زودرس ایجاد می نماید.

2) رنگ نامناسب در کلاس ها آثار سوء روانی در دانش آموزان ایجاد نموده و سبب خستگی آنها می گردد.

3) نامناسب بودن شرایط فیزیکی مدارس در بالا رفتن حوادث نقش موثری دارد.

4) صدای نامناسب می تواند موجب خستگی، کم شدن میدان دید و کم شدن تشخیص رنگ ها و در نهایت کاهش ظرفیت و بازده کاری دانش آموزان گردد.

5) شرایط نامناسب سرویس های بهداشتی و آبخوری ها سلامت دانش آموزان را تهدید می نماید.

از این رو آنالیز شرایط بهداشت محیط مدارس و برطرف نواقص در حدامکان و بعلاوه پیگیری های لازم در جهت بهبود این فضاها و برنامه ریزی منسجم در جهت بهداشتی کردن مدارس از ضروریات اقدامات مدیران مدرسه و مسوولان به تعداد می آید.

منبع:htt://www.salamat.com

منبع: راسخون

به "ضرورت بهداشت محیط مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بهداشت محیط مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید