زوارم، روستایی گردشگری و دیدنی در خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ بهابادی، روستای گردشگری زوارم یا دره بهشت خراسان شمالی از روستا های هدف گردشگری در 28 کیلومتری جنوب غربی شهر شیروان واقع شده است که 500 خانوار مشتمل بر سه هزار نفر جمعیت در آن سکونت دارند و یکی از نادرترین ییلاق های خراسان شمالی که برای مسافران ناشناخته مانده است.

زوارم، روستایی گردشگری و دیدنی در خراسان شمالی

در منطقه ییلاقی زوارم که در طول 25 کیلومتر از ابتدای این دره تا کوه های تخت میرزا و شخری امتداد می یابد، چشمه سارها، آبشارها، حوضچه های سنگی، کوه های سر به فلک کشیده، باغ های میوه، رودخانة پر آب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی جلوه های بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش درآورده اند.

یخدان و آبشار زوارم

این منظره ها در حد فاصل دو دره شخری و میم لی قرار گرفته است و از زیر کوه معروف یخدان می جوشد که یکی از برترین آب های آشامیدنی ایران محسوب می گردد و روبه روی همین چشمه در دامنه کوه چشمه کوچک دیگری به نام دامچی وجود دارد.

شخری

شخری مکان ییلاقی مردم زوارم است که دارای انواع درختان و باغ های بزرگ گردو می باشد، راه 15 کیلومتری شخری با داشتن گذرگاه های صعب العبور بسیار باصفا و دیدنی است.در تابستان عده زیادی از مردم شیروان و دیگر شهر های خراسان برای کوه پیمایی و استفاده از آب و هوای این ییلاق چند روزی را در آنجا استراحت می کنند.

میم لی

میم لی یکی دیگر از دره های پر آب و سرسبز زوارم است که دارای باغ ها و چشمه سار های متعدد است که اگر این دره را ادامه دهید به زلزله خانه و چقرالنگ و بالاخره تخت میرزا در کوه های شاه دنیا می رسید.

چقرالنگ

دارای دو چشمه معروف قاینار چشمه و قرمز چشمه و منطقه ای خوش آب و هوا و مرتعی می باشد.

عزیز چنار

عزیز چنار از دیدنی های معروف دره بهشت است که چناری کهنسال در کنار چشمه ای پرآب که معتقدان به شاخه هایش پارچه بسته و نذر و احتیاج می کنند و بعلاوه آبشار دوراهی در زیرکوه یخدان به شارشاری معروف است و حدود پنج متر ارتفاع دارد و چشمه پرآب یخدان از زیرکوه با آب سرد می جوشد.

از دیگر منظره ها طبیعی زوارم می توان به باداملر، آمریان، قورّه دره، داش آتر، گوی سویت، غارعقیل، باغ خان، باغ چهار حوض، قوتور چشمه دارای آب معدنی اشاره نمود.اردوگاه بزرگ امام حسن مجتبی (ع) اداره آموزش و پرورش شیروان نیز در زوارم همه ساله پذیرای معلمان و دانش آموزان سراسر کشور است.

بعلاوه اقامتگاه بوم گردی بهجتی در روستای زوارم واقع شده است. خانه خشتی بهجتی با ظرفیت پذیرایی از 60 جهانگرد شامل 6 اتاق به صورت یک اتاق 8 نفره و یک اتاق 30 نفره در طبقه همکف، 2 اتاق 8 نفره و 2 اتاق 10 نفره در طبقه اول می باشد .مهمانان تمامی اتاق ها باید از سرویس بهداشتی (توالت ایرانی و فرنگی) و حمام داخل حیاط به صورت مشترک استفاده کنند.

از سایر امکانات و خدماتی که خانه بومی بهجتی برای رفاه مسافران در نظر گرفته می توان به پارکینگ غیرمسقف، پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، وسایل گرمایشی (پتو و تشک)، راهنمای تور، ، سیستم گرمایشی (بخاری گازی و شومینه هیزمی) و … اشاره نمود.

منبع: گردشبان

به "زوارم، روستایی گردشگری و دیدنی در خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زوارم، روستایی گردشگری و دیدنی در خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید