روزنامه جمهوری اسلامی: با توصیه و تبلیغ نمی توان مردم را به فرزندآوری تشویق کرد

به گزارش وبلاگ بهابادی، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مشکل کاهش جمعیت کشور، یکی از موضوعاتی است که مسئولان تا به امروز نتوانسته اند راه حلی برای آن پیدا نمایند.

روزنامه جمهوری اسلامی: با توصیه و تبلیغ نمی توان مردم را به فرزندآوری تشویق کرد

طرح های عملی، اقدامات تبلیغاتی و توصیه های حاکمیتی زیادی در سال های اخیر برای تشویق کردن مردم به فرزندآوری انجام شده، ولی همگی بی اثر بوده اند. این واقعیت تلخ را آمار های سازمان ثبت احوال کشور گوشزد می نمایند و کارشناسان نیز راهنمائی های مفیدی برای حل این مشکل ارائه می دهند، اما متأسفانه توجه لازم به این راهنمائی ها نمی گردد.

براساس آمار های سازمان ثبت احوال کل کشور، در 10 ماهه امسال 893 هزار و 786 نفر متولدین سرتاسر کشورمان بودند که نسبت به تولد 937 هزار و 749 نفر در 10 ماهه مشابه سال گذشته کاهش 44 هزار نفری را نشان می دهد. یعنی در این مدت، فرزندآوری امسال نسبت به سال گذشته 7.4 درصد کاهش داشته است. نکته قابل تأمل دیگر در همین آمار ثبت احوال اینست که مقایسه آمار متولدین 9 ماهه سال های 1390 تا 1401 نشان می دهد تعداد متولدین امسال کمترین تعداد فرزندآوری از سال 1390 تا به امروز بوده است.

نکته ای که باید به صورت ویژه مورد توجه حکمرانان ما قرار گیرد اینست که کاهش بی سابقه فرزندآوری در امسال در شرایطی پدید آمده که 50 درصد از تخصیص خودروی کشور به وسیله قرعه کشی به طرح جوانی جمعیت داده شده است. علاوه بر این، تسهیلات وام قرض الحسنه نیز برای فرزندآوری در نظر گرفته و اجرائی شده است کمااینکه تعلق گرفتن زمین و تسهیلات خانه دار شدن نیز یکی دیگر از این تسهیلات است.

اینکه اینهمه کوشش برای تشویق شدن مردم به فرزندآوری نتیجه ای نداشته و علیرغم تأمین تسهیلات ویژه، آمار ها از کاهش بی سابقه موالید در امسال نسبت به سال های قبل حتی از 1390 تا به امروز خبر می دهند، نشان از واقعیتی دارد که توجه کردن مسئولان به آن بسیار ضروری است. این کاهش در صورتی که ریشه یابی نگردد و با علت واقعی آن مبارزه صورت نگیرد، همچنان ادامه خواهد یافت و می دانیم که ادامه این روند برای کشور از جهات مختلف خطرناک است.

متأسفانه در دهه هفتاد مسئولان نظام دچار سیاست اشتباه مبارزه با فرزندآوری شدند و با بکار گرفتن تمام امکانات، خانواده ها را به کنترل موالید تشویق و در مواردی حتی محدود کردند. قطع کردن برخی امکانات و تسهیلات برای خانواده هائی که بچه ها زیاد می آوردند، اشتباه بزرگی بود که مسئولان در آن موقع مرتکب شدند و هرچند بعد ها خود به این اشتباه پی بردند و درصدد جبران برآمدند، ولی بسیار دیر شده بود و به همین علت است که اکنون بازگرداندن جامعه به روال سابق، یکی از دشوارترین امور است.

اکنون همانطور که کارشناسان مالی می گویند، صرف در اختیار گذاشتن خودرو، وام و تسهیلات مسکن نمی تواند مردم را به فرزندآوری تشویق کند. برای شکستن این بن بست، حداقل دو اقدام اساسی ضروری است. اولین اقدام، خارج ساختن کشور از بحران مالی است و اقدام دوم، تغییر فرهنگ زندگی بدون فرزند یا تک فرزندی به فرهنگ فرزندخواهی. تبلیغات و محدودیت های شدید دولتی دهه هفتاد، فرهنگ مردم را عوض کرد و سنت فرزندخواهی را که در نهاد عامه مردم ریشه دوانیده بود، به پرهیز از فرزنددار شدن و یا اکتفا به یک فرزند تبدیل کرد و بعد ها به علت مسائل شدید مالی ترس از عدم امکان تأمین هزینه های زندگی مانع پیدا شدن گرایش به فرزندآوری شد.

در شرایط کنونی حتی اگر خانواده هائی تمایل به داشتن فرزند یا بچه های پیدا نمایند، مسائل شدید مالی و هزینه های کمرشکن نگهداری و پرورش فرزند اجازه نمی دهد به سوی فرزنددار شدن بروند. مشوق های مادی در نظر گرفته شده در برابر کوه مسائل مالی موجود اصولاً به حساب نمی آیند. با تبلیغ و توصیه نیز نمی توان کاری از پیش برد. با رفع ساختن بحران مالی راه برای تغییر فرهنگ نیز هموار خواهد شد و فقط در آن صورت است که می توان به افزایشی شدن فرزندآوری امیدوار بود.

منبع: فرارو

به "روزنامه جمهوری اسلامی: با توصیه و تبلیغ نمی توان مردم را به فرزندآوری تشویق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه جمهوری اسلامی: با توصیه و تبلیغ نمی توان مردم را به فرزندآوری تشویق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید