دانشمندان توانستند عملکرد کلیه ها را بازسازی نمایند و آسیب ناشی از دیابت را روی کلیه های موش معکوس نمایند

به گزارش وبلاگ بهابادی، یک تیم بین المللی از دانشمندان راهی برای بازسازی کلیه های آسیب دیده در اثر بیماری، بازیابی عملکرد و جلوگیری از نارسایی کلیه پیدا نموده اند. این کشف می تواند درمان عوارض ناشی از دیابت و سایر بیماری ها را به شدت بهبود بخشد.

دانشمندان توانستند عملکرد کلیه ها را بازسازی نمایند و آسیب ناشی از دیابت را روی کلیه های موش معکوس نمایند

دیابت مسائل زیادی در بدن ایجاد می نماید، اما یکی از شایع ترین آنها بیماری کلیوی است. دوره های طولانی افزایش قند خون می تواند به نفرون ها، یعنی واحدهای تصفیه نماینده کوچک در کلیه ها، آسیب برساند که می تواند منجر به اختلال عملکرد کلیه و در نهایت نارسایی گردد.

در تحقیق تازه، محققان در سنگاپور و آلمان یک مقصر بالقوه را آنالیز کردند - پروتئینی به نام اینترلوکین-11 (IL-11) که در ایجاد زخم در سایر اندام ها در پاسخ به آسیب نقش دارد.

در آنالیز دقیق تر در آزمایش های روی موش، این تیم دریافتند که وقتی کلیه ها آسیب می بینند، سلول های پوشاننده لوله های کوچک داخلی آن ها IL-11 را آزاد می نمایند که رشد سلولی را کند می نماید و باعث ایجاد یک آبشار مولکولی از التهاب و زخم می گردد.

اما هنگامی که IL-11 با استفاده از موش هایی که از نظر ژنتیکی فاقد آن هستند مسدود می گردد یا به موش ها آنتی بادی می دهند که آن را مسدود کند، از این روند جلوگیری می گردد و سلول های سالم می توانند برای معکوس کردن آسیب موجود بازسازی شوند.

پروفسور استوارت کوک، نویسنده مسئول این مطالعه گفت: ما دریافتیم که IL-11 عملکرد آسیب رسان در کلیه دارد و باعث ایجاد بیماری مزمن کلیه می گردد. ما بعلاوه نشان دادیم که درمان ضد IL11 می تواند نارسایی کلیه را درمان کند، بیماری مزمن کلیوی را معکوس کند، و عملکرد کلیه را با القای بازسازی در موش ها بازیابی کند، در حالی که برای استفاده طولانی مدت ایمن است.

این تیم این یافته را در آزمایشات روی سلول های کلیه انسان در ظروف آزمایشگاهی دنبال کردند و نتایج مشابهی را مشاهده کردند. محققان یک آنتی بادی IL-11 را به سلول های مبتلا به بیماری کلیوی دیابتی تزریق کردند و دریافتند که سلول های لوله ها یا توبول کلیه می توانند دوباره تکثیر شوند، که زخم و التهاب را معکوس کرد و در نهایت عملکرد اندام را بازسازی کرد.

گرچه نتایج امیدوارنماینده به نظر می رسند، مهم است بدانیکم که این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است و نتایج ممکن است قابل تعمیم به آزمایش های انسانی نباشد. با این حال، این یک هدف تازه و مجذوب کننده برای دانشمندان است که در هنگام توسعه درمان ها، آن را هدف قرار دهند.

این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده.

منبع: دانشگاه ملی دوک سنگاپور

منبع: یک پزشک

به "دانشمندان توانستند عملکرد کلیه ها را بازسازی نمایند و آسیب ناشی از دیابت را روی کلیه های موش معکوس نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان توانستند عملکرد کلیه ها را بازسازی نمایند و آسیب ناشی از دیابت را روی کلیه های موش معکوس نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید