حلقه گل فضایی از نگاه جیمز وب ، عکس

به گزارش وبلاگ بهابادی، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب، یک کهکشان خیره کننده شبیه به یک حلقه گل را رصد نموده است.

حلقه گل فضایی از نگاه جیمز وب ، عکس

کهکشان مارپیچی ان جی سی 7469 (NGC 7469) که در فاصله 220 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی اسب بزرگ (Pegasus) قرار گرفته است، به دور یک هسته کهکشانی فعال (AGN) می چرخد. این یکی از کهکشان هایی است که در دنیا ما به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته، اما تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی یکی از دقیق ترین عکس ها تا به امروز را از این کهکشان تهیه نموده است.

از آنجایی که ان جی سی 7469 رو به سیاره ما قرار گرفته است، ستاره شناسان می توانند کل گستره 90 هزار سال نوری آن را رصد نمایند. بخش جالب توجه آن، هسته کهکشانی فعال آن است. هسته کهکشانی یک منطقه روشن در مرکز کهکشان است که گرد و غبار و گاز آن هنگام مصرف شدن به وسیله سیاهچاله بزرگ کهکشان می درخشد. این ساختار، غیرمعمول نیست، اما چیزی که غیرعادی است این است که ان جی سی 7469 دارای یک حلقه ستاره فشان است که تنها 1500 سال نوری از هسته کهکشانی فعال فاصله دارد.

از آنجایی که مواد بسیار زیادی در یک منطقه نسبتا کوچک قرار گرفته اند، برای دانشمندان سخت است که به هسته کهکشانی فعال و حلقه ستاره فشان اطراف آن نگاه نمایند. اما اکنون با ابزارهای تصویربرداری مادون قرمز فوق العاده حساس وب این موضوع تغییر نموده است.

این تصویر جزئیات جدیدی را در هسته کهکشانی فعال ان جی سی 7469 ثبت نموده است، که از جمله آن ها می توان به خوشه های ستاره زای بسیار جوانی که پیش از این دیده نشده اند و بعلاوه محفظه هایی از گاز مولکولی بسیار گرم و متلاطم و شواهد مستقیمی از نابودی دانه های کوچک غبار در طی چند صد سال نوری در هسته کهکشانی اشاره نمود.

در این تصویر، وب بعلاوه انتشار گازهای یونیزه شده از هسته را که با سرعتی حدود چهار میلیون مایل در ساعت (6.4 میلیون کیلومتر در ساعت) حرکت می نمایند، ثبت نموده است. در حالی که دانشمندان پیش از این در خصوص جریان خروجی کهکشانی می دانستند، برای اولین بار در این تصویر توانستند آن را با چنین جزئیات واضحی دیدن نمایند.

شش پرتویی که به نظر می رسد از مرکز کهکشان سرچشمه می گیرند از نظر فنی وجود ندارند. این چیزی است که دانشمندان آن را آلایه تصویر (imaging artifact)، و به طور خاص تر، پراش سوزنی (diffraction spike) می نامند. این الگو هنگام خم شدن نور در اطراف لبه های تلسکوپ، روی تصویر ایجاد می گردد.

دانشمندان امیدوارند بتوان از تصاویر اینچنینی برای مطالعه رابطه بین هسته های کهکشانی فعال و فعالیت های ستاره فشان استفاده کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "حلقه گل فضایی از نگاه جیمز وب ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حلقه گل فضایی از نگاه جیمز وب ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید