تراشه های هوش مصنوعی از جنس سلولهای مغز انسان

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از فیوچریسم، توسعه دهندگان هوش مصنوعی به طور معمول هنگام طراحی الگوریتم ها یا مدارها از مغز انسان الهام می گیرند. اما اکنون پروژه ای جدید یک گام فراتر از الهام های بیولوژیک رفته است.

تراشه های هوش مصنوعی از جنس سلولهای مغز انسان

محققان دانشگاه آستون در انگلیس مشغول یکپارچه سازی سلول های بنیادی مغز انسان با میکروتراشه های هوش مصنوعی هستند. هدف این امر آن است که مرزهای قابلیت هوش مصنوعی با استفاده از ویژگی های پردازش مغز انسان ارتقا یابد.

پروژه مذکور نئوچیپ (Neu-ChiP) نام دارد و شبیه یک فیلم علمی تخیلی است. به طور معمول پروژه های مشابه در حوزه نورومورفیک یا رایانش با الهام از مغز روی کارآمدتر کردن الگوریتم های هوش مصنوعی متمرکز هستند اما یکی از اهدافNeu-ChiP قدرتمندتر کردن آنها نیز است.

دیوید سعد یکی از ریاضی دانان دانشگاه آستون در بیانیه ای درباره این پروژه می نویسد: هدف ما دستیابی و کنترل قدرت های رایانش مغز انسان است تا به این ترتیب توانایی رایانه ها برای یاری به حل چالش های پیچیده را ارتقا دهیم. معتقدیم این نوع پروژه ها پتانسیل حذف محدودیت های فعلی قدرت پردازش و مصرف انرژی را دارند تا تغییری بنیادین در فناوری ماشین یادگیری به وجود بیاورند.

به طور معمول هوش مصنوعی که با الهام از مغز توسعه می یابد به نورون های مصنوعی یا مدارهایی با الهام از مغز انسان وابسته است. اما نصب سلول های بیولوژیکی در سیستم می تواند چالش های مهندسی برای محققان را برطرف کند.

رمی موناسون مدیر بخش پژوهش ها در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در این باره می گوید:Neu-ChiP ما نه تنها یک سیستم با جزئیاتی بسیار پیچیده را مدل سازی می کنیم، بلکه سعی داریم از آن نیز فراتر برویم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تراشه های هوش مصنوعی از جنس سلولهای مغز انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه های هوش مصنوعی از جنس سلولهای مغز انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید