این سایت ها اینترنتشان نیم بها است

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگاران: در پی راه اندازی و پبشبرد شبکه ملی اطلاعات در راستای دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت، تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از بین المللی و در پی آن برخورداری بعضی سرورهای داخلی از تخفیف 50 درصدی در مقایسه با سایت های خارجی از جمله مهم ترین مزیت های اجرای این طرح اعلام شد.

به گزارش ایسنا، همزمان با شروع به کار دولت سیزدهم شتاب بخشی به روند تکمیل و اجرای شبکه ملی اطلاعات هم بیش از پیش مورد توجه نهاده شد، به گونه ای طرح شتاب بخشی به روند اجرای این شبکه از مهر سال 1400 شروع و همچنان در مرحله اجرا واقع شده است و بنابر اعلام مسئولان قرار است تا انتها امسال به پیشرفت 75 درصدی برسد.

این سایت ها اینترنتشان نیم بها است

در کنار مواردی مانند ایجاد زیرساخت لازم جهت پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی دسترسی به اطلاعات، جلوگیری از خروج سرمایه ها و گردش منابع در داخل، کاهش هزینه سرویس های اینترنتی، امکان مدیریت بر ترافیک میان اپراتورها، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر و افزایش کیفیت و سرعت دسترسی بین آنها، ایجاد یک نقطه مشترک در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و اشتراک گذاری بانک های اطلاعاتی دستگاه ها، ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی و خارجی، امکان ارائه سرویس هایی نظیر آموزش مجازی، تلفن اینترنتی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و مدیریت هرچه بهتر توزیع محتوا و کاهش تقاضا جهت سرویس اینترنت و استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل که جزو مهم ترین مزیت های ایجاد این شبکه عنوان شده است.

مقرون به صرفه تر شدن اینترنت در شبکه اطلاعات شاید یکی دیگر از مهم ترین ویژگی و مزیت این پروژه باشد. در واقع یکی از جنبه های مهم این طرح، بعد مالی آن بوده که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است؛ در حقیقت همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک بار به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود؛ به همین دلیل برای سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب سایت های خارجی، تخفیف 50 درصدی در نظر گرفته شد و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این موضوع در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

اما از همان ابتدا اینکه چه سایت هایی مشمول طرح مذکور می شوند، محل پرسش بود بنابران در ابتدا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات همزمان با بهره برداری از فازهای اول و دوم، لیستی از 100 سایت پر ترافیک داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار گرفته است را به اپراتورها و شرکت های اینترنت ارائه کرد تا کاربران هنگام مراجعه به این سایت ها تنها نصف هزینه را پرداخت نمایند. مقرر شد این لیست به مرور تکمیل گردد.

در سال 1399 هم اعلام شد لیستی بالغ بر 20 هزار سایت با تعرفه یک دوم وجود دارد و سازمان فناوری اطلاعات هم سامانه ای دارد که آنجا اعلام می نمایند آی پی باید داخلی باشد و سپس به اپراتور اعلام می گردد که تعرفه را یک دوم کند.

کاربرانی که تمایل به شناسایی سایت هایی که مشمول این طرح می شوند دارند با مراجعه به این لینک و با کلیک بر بخش تعرفه ترافیک سایت های داخلی(سایت های داخلی که مشمول 50 درصد تخفیف در تعرفه می شوند) لیست سایت هارا مشاهده نمایند.

منبع: توریسم آنلاین

به "این سایت ها اینترنتشان نیم بها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سایت ها اینترنتشان نیم بها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید