انواع ماشین آلات راهسازی

به گزارش وبلاگ بهابادی، پروژه های عمرانی مانند راهسازی از مهمترین اهداف یک کشور محسوب می شود که باید با در نظر دریافت تجهیزات گسترده و کاملاً به روز به مرحله اجرایی دست یابد. برای مثال اگر نیاز به ساخت پل، تعمیر جاده ها، بهبود شرایط بزرگراه و مواردی از این دست باشد، باید از تجهیزات و ماشین آلات راهسازی پیشرفته کمک گرفته شود.

انواع ماشین آلات راهسازی

ما در این مطلب قصد داریم درباره انواع ماشین آلات راهسازی صحبت کنیم و هر کدام را به اختصار توضیح دهیم. حتماً می دانید که این گونه ماشین آلات باید به روش های پیشرفته حمل و برای پروژه های مختلف به مکان های گوناگون انتقال داده شوند.قیمت قطعات و تجهیزات صنعتی

انواع تراکتور و بولدوزرها

از تراکتور می توان بعنوان یکی از مهمترین وسایل راهسازی نام برد. هدف از استفاده از تراکتورها پیش بردن قطعات یا بارها به جلو است. ضمناًً با توجه به اینکه امکان نصب لوازم مکانیکی بر روی این وسیله است می توان کارآیی های مختلفی از آن را در نظر داشت. از این وسیله می توان در جابجایی توده ای از خاک ها، کمک به خش کردن خاک، هل دادن اسکریپرها و همچنین پاک کردن گودال های کف معادن استفاده کرد. تراکتورها دارای انواع زیر هستند:

تراکتورهای چرخ زنجیری

این نوع از تراکتور در انواع مختلفی وجود دارد و با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. تراکتورهای چرخ زنجیری بر حسب اندازه، وزن و قدرت دسته بندی می شوند. توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید از این دستگاه برای عملیات راهسازی استفاده کنید، بهتر است که به وزن آن دقت کنید تا تراکتور به خوبی بتواند با مقاومت فشاری پایین و قدرت کششی خوب مورد استفاده قرار بگیرد.

تراکتورهای چرخ لاستیکی

این نوع از تراکتور به خوبی می تواند عملیات هل دادن یا کشیدن را در راهسازی انجام دهد. تراکتورهای چرخ لاستیکی در انواع دو چرخ و چهار چرخ موجود هستند.

بیل های مکانیکی

از دیگر ماشین آلات راهسازی بیل مکانیکی است که البته در ساخت و ساز ساختمان ها نیز استفاده می شود. از این وسیله بیشتر در عملیات خاکی بکارگیری می شود. بیشترین استفاده از این ماشین آلات راهسازی برای گود برداری خواهد بود. توجه داشته باشید که این وسیله از سه بخش ارابه، اتاقک گردان و بخش الحاقی جلوی ماشین تشکیل می شود. گفتنی است که بیل های مکانیکی در انواع زیر وجود دارند:

بیل مکانیکی با جام معکوس

نوعی از بیل های مکانیکی هستند که اصطلاحاً کج بیل نامیده می شوند. البته به آنها بیل کششی نیز گفته می شود. این نوع بیل هم از نوع مکانیکی وجود دارد و هم از نوع هیدرولیکی که در واقع ضروری از هر کدام که لازم باشد، استفاده خواهد شد. بیشترین کارآیی این نوع از بیل ها در حفاری است.

بیل مکانیکی با سیستم کابل

به بیل هایی که دارای یک اتاقک گردان هستند که این اتاقک بر چرخ ها سوار است و در ابتدای آن نیز یک بیل وصل شده است، بیل مکانیکی با سیستم کابلی گفته می شود. این نوع بیل نیز در انواع مکانیکی و هیدرولیکی وجود دارد.

بیل کششی

این بیل از چند بخش مهم مانند اتاقک فرمان، چرثقیل و جام بیل کششی تشکیل شده است. از این نوع بیل به راحتی می توان در زمین های مختلف استفاده کرد چرا که قابلیت بکارگیری از سطح اتکاء بالاتر و پایین تر خود را دارد. گفتنی است که از بازوی این بیل نیز می توان برای حفاری و خالی کردن موادهای کنده شده زمین بهره برد.

جرثقیل

این وسیله از ماشین آلات راهسازی برای بلند و جابجا کردن اجسام سنگین بکار گرفته می شود. البته ناگفته نماند که استفاده های دیگری نیز می توان از چرثقیل انجام داد که اگر به انتهای تیر بلند آن دستگاه های مدنظر را متصل کنیم به راحتی برای پیش بردن اهداف دیگر نیز قابل استفاده خواهد بود.

اسکریپر

این وسیله از تجهیزات ماشین آلات راهسازی وظیفه بارگیری، جابجا کردن و تخلیه موادهای خاکی را بر عهده خواهد داشت. اسکریپر از چند بخش مختلف تشکیل شده است که از جمله می توان به قسمت بارگیر، قسمت تخلیه مواد و دیوار جلویی اشاره کرد. همچنین در نظر داشته باشید که این دستگاه در انواع موتوردار و بدون موتور وجود دارد که هر کدام از آنها در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرند.

لودرها

از لودر بعنوان یکی از وسایل مهم در بخش راهسازی نام برده می شود. لودرها به دلیل انعطاف بسیار مناسب شان بسکمک از کارها را به راحتی می توانند انجام دهند. از جمله موارد استفاده از این وسیله می توان به ایجاد خاکریزه، پر کردن گودال و مواردی از این دست اشاره کرد. ضمناًً از انواع معروف و پراستفاده لودرها نوع چرخ پلاستیکی وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "انواع ماشین آلات راهسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع ماشین آلات راهسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید