گسل مشا چیست که این زلزله شناس می گوید بالاخره تهران را نابود می نماید؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، گسل مشا که از شرق در نزدیکی شاهرود در استان استان سمنان آغاز می گردد و در غرب به نزدیکی آبیک در استان قزوین می رسد، به گفته فریبرز ناطق الهی خطرناک است و می تواند باعث زلزله ویرانگر 7 ریشتری گردد.

گسل مشا چیست که این زلزله شناس می گوید بالاخره تهران را نابود می نماید؟

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بهابادی ، بر اساس تعریف رایج گُسَل گسل، یکی از انواع شکستگی های پوسته زمین است که جابجایی سنگ ها را به همراه دارد. این جابه جایی می تواند از چند میلی متر تا صدها متر باشد. انرژی آزاد شده به هنگام حرکت سریع گسل های فعال عامل وقوع اغلب زمین لرزه ها است.

تنش های ناشی از حرکت صفحات تکتونیکی و برخورد آن ها با یکدیگر، تغییر شکل و شکستی سنگ های پوسته را به همراه دارد. اگر بخش های مختلف این شکستگی ها نسبت به یکدیگر جابجا شوند، گسل به وجود می آید.

گسل زاگرس، به عنوان بزرگ ترین و اصلی ترین سامانه گسلی ایران شناخته می گردد. توسعه این گسل به بیش از 1500 کیلومتر و پهنای آن به حدود 300 کیلومتر می رسد. این گسل، یک گسل امتدادلغز راست گرد در امتداد شمال غربی - جنوب شرقی است. از دیگر گسل های بزرگ ایران می توان به پیشانی کوهستان، البرز، مکران، قطر-کازرون و آبیک - فیروزکوه (مشا) اشاره نمود.

گسل مشا یکی از مشهورترین گسل های اطراف مرکز است. این گسل به نام های دیگری مانند راندگی اصلی جنوبی، راندگی میگون-مشاء، راندگی اصلی، گسل آبیک-فیروزکوه-شاهرود نیز نامیده شده و در حقیقت یک پهنه گسلی به پهنای حدود ده کیلومتر و طول حدود 400 کیلومتر است.

گسل مشاء یک گسل فعال است و ناهنجاری های چشمگیری در مسیر آن مشاهده می گردد.

بر اساس آنچه کانال خبرفوری از فریبرز ناطق الهی استاد فریبرز ناطقی الهی، رئیس پژوهشکده مهندسی سازه و معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله نقل نموده است: این گسل خطرناک خواهد بود و این تکان 3.9 ریشتری اخیر نشان از آماده بودنش برای زلزله احتمالی بیش از 7 ریشتر خواهد بود که باعث خواهد شد علاوه بر گسل های تهران خیلی از گسل های دیگر ایران را به حرکت در بیاورد و نابودی تهران قطعی خواهد بود.

این گسل در طول تاریخ چندین بار باعث زلزله های قدرتمند شده است و به گفته ناطق الهی: حدود 194 سال از آخرین زلزله این گسل گذشته، زلزله بزرگ بعدی احتمالا زلزله 7.2، 7.3 ریشتر خواهد بود و تاخیر در به وقوع پیوستنش بدتر و خطرناک تر است.

بر اساس اطلاعات مقاله ای که سال 91 در پژوهش های جغرافیای طبیعی منتشر شد، این گسل در سال 958 میلادی نیز باعث زلزله ای به بزرگی 7.7 درجه در مقیاس ریشتر شده است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "گسل مشا چیست که این زلزله شناس می گوید بالاخره تهران را نابود می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسل مشا چیست که این زلزله شناس می گوید بالاخره تهران را نابود می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید