مستند جاسوس شیرها؛ ترکیبی نفس گیر از جاسوسی و مستند طبیعت

به گزارش وبلاگ بهابادی، مستند شجاعانه و تماشایی راگ رابین که در صحرا های آفریقا ساخته شده، تصویری کمیاب و البته تاسف آور از جهانی شکارچیان تفریحی شیر به ما نشان می دهد. رابین یک مستندساز طبیعت دوست اهل استرالیاست که وقتی فهمید جمعیت شیر های آفریقا با چه سرعت وحشتناکی رو به کاهش است تصمیم گرفت با ساخت یک مستند به همۀ جهان نشان بدهد که چه اتفاق شومی در حال رخ دادن است.

مستند جاسوس شیرها؛ ترکیبی نفس گیر از جاسوسی و مستند طبیعت

به گزارش وبلاگ بهابادی؛ شکار تفریحی شیر یک دنیای مردانه است که خیلی سخت می گردد وارد آن شد. این شکارچیان مردانی اروپایی و آمریکایی (اغلب با ریش هایی بلند شبیه ارنست همینگوی و روحیاتی نژادپرستانه و متکبرانه) هستند که پول می دهند تا بتوانند در سفر به آفریقا شیر ها را شکار نمایند. این برای آن ها یک ورزش افتخار آمیز و برای طبیعت یک فاجعۀ تلخ است.

رابین برای اینکه بتواند به درون این دنیای مردانه نفوذ کند، یک هویت و نام جعلی در شبکه های اجتماعی درست کرد و خودش را به عنوان کسی معرفی کرد که از بازی شکار شیر عکاسی می نماید. او سپس به آفریقای جنوبی رفت و کار فیلمبرداری و مستندسازی مخفیانه اش را آغاز کرد؛ کاری که لو رفتنش می توانست برای او بسیار خطرناک باشد. از این جهت مستند جاسوس شیرها یک جور هایی یک درام جاسوسی نفس گیر هم هست.

آنچه رابین از شکار شیر در آفریقا به ما نشان می دهد در یک کلام تکان دهنده است. در این مستند تصاویر زیبا و چشمگیر صحرا در تضاد با خشونتی وحشیانه به نمایش درمی آیند. یکی از آمریکایی هایی که برای شکار به آفریقا آمده باب نام دارد؛ او به همراه دختر نوجوان و اسلحۀ پرقدرتش به آنجا آمده و برای خودش یک سری توجیهات عجیب و غریب هم دارد؛ باب می گوید این شیر ها فقط یک سری گربه های دردسرساز هستند که او مثل یک قهرمان شر آن ها را از سر مردم محلی کم می نماید. پرسش کنایه آمیز رابین از او این است که آیا این مردم برای حفاظت از خودشان به یک بابای آمریکایی نیاز دارند؟، ولی باب مشغول ژست گرفتن برای عکسی است که قرار است او را در کنار شکارش نشان بدهد.

شاید گاهی هشدار هایی که در این مستند داده می گردد تا حدی اغراق آمیز به نظر برسند، ولی واقعا خطر انقراض برای شیر های آفریقایی جدی است. از سال 1994 که انیمیشن شیر شاه ساخته شد تا الان جمعیت شیر ها در آفریقا نصف شده است. البته شکار تفریحی بزرگترین خطری نیست که شیر های آفریقایی را تهدید می نماید. اصلی ترین خطر برای شیر ها از بین رفتن محیط زندگیشان است که در اثر دست اندازی های انسانی رخ می دهد؛ تجارت گوشت حیوانات وحشی و کشتن شیر ها به وسیله کشاورزان محلی هم عوامل دیگری هستند که خطر انقراض را تشدید می نمایند.

درست است که مستند جاسوس شیرها تمرکز خود را فقط روی یکی از عوامل دست چندم این ماجرا قرار داده است، اما کارش را در این مورد واقعا خوب انجام داده است. این فیلم علاوه بر تصاویر نفس گیر و تکان دهنده ای که از بازی شکار نشان می دهد، با مصاحبه های درخشان خودش ذهنیت و روحیات آدم های درگیر این بازی را هم برای ما افشا می نماید.

  • نویسنده و کارگردان: راگ رابین (Rogue Rubin)
  • تاریخ انتشار: 8 مرداد
منبع: فرارو

به "مستند جاسوس شیرها؛ ترکیبی نفس گیر از جاسوسی و مستند طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند جاسوس شیرها؛ ترکیبی نفس گیر از جاسوسی و مستند طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید