افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، تولیدکنندگان لوازم خانگی ایرانی به علت افزایش نرخ دستمزد و قیمت مواد اولیه کالاهای خود را گران کردند اما دو روز بعد از افزایش رسمی قیمت لوازم خانگی دولت خاطرنشان کرد که افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است. اما تولیدکنندگان می گویند این اظهار نظر دولتمردان به معنای منتفی شدن افزایش قیمت ها نیست.

افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟

فروشندگان اما می گویند قیمت بعضی لوازم خانگی های ایرانی بیش از مقدار در بازار گران شده بود که دولت این نوع افزایش قیمت ها را رد نموده است.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شرح داد: لوازم خانگی ایرانی قرار است براساس افزایش هزینه های تمام شده بین چهار تا هشت درصد گران گردد و این افزایش قیمت منتفی نشده است. دولت به فراورینمایندگان وعده آنالیز درباره مقدار افزایش قیمت ها را داده که این کالاها براساس چارچوب گران گردد.

محمدحسین اسلامیان به وبلاگ بهابادی گفت: دولت افزایش قیمت کالا را برای فراورینمایندگانی که خلاف واقع بالا برده بودند، منتفی نموده است.

تاثیر حذف ارز دولتی بر صنایع لوازم خانگی

حالا از گوشه و کنار خبر می رسد که دولت قرار است ارز دولتی را بردارد. آیا حذف ارز دولتی در قیمت بعضی صنایعی که رسما از ارز دولتی استفاده نمی نمایند، تاثیر دارد؟ نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی پاسخ داد: بعضی هزینه های گمرکی فراورینمایندگان لوازم خانگی با ارز دولتی است، بنابراین با حذف ارز دولتی ممکن است هزینه های فراوری اندکی بالا رود.

اسلامیان ادامه داد: بخشی از مواد اولیه و کمپرسور لوازم خانگی وارداتی است و هر چند ارز این کالاها نیمایی است اما بعضی محاسبات گمرکی همچنان با ارز دولتی انجام می گردد و چنانچه ارز برداشته گردد بر قیمت تمام شده این کالاها اثرگذار است.

علی رغم اینکه بخشی از فراورینمایندگان می گویند در فراوری داخل خودکفا شده ایم اما آنالیز ها نشان می دهد بخشی از مواد اولیه وارداتی است. فراورینمایندگان هم برای اینکه بتوانند این مواد اولیه را وارد نمایند از ارز نیمایی استفاده می نمایند و بنابراین به نظر می رسد با حذف ارز 4200 تومانی در نرخ تمام شده فراوری اثرگذار است.

برای مطالعه بیشتر خبر لوازم خانگی ایرانی گران شد! را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید