کمبود این ویتامین باعث نفخ شکم می شود

به گزارش وبلاگ بهابادی، گذشته از اختلالات گوارشی، عدم تحمل لاکتوز و گلوتن نیز می تواند باعث نفخ، گاز و ناراحتی معده شود. زمانی که بدن قادر به هضم صحیح برخی غذاها نباشد، می تواند منجر به نفخ شود.

کمبود این ویتامین باعث نفخ شکم می شود

به گزارش وبلاگ بهابادی، نفخ اختلال رایجی است که با احساس پری یا ناراحتی در شکم تعیین می شود و می تواند باعث شود که شکم متورم یا پف کرده به نظر برسد. به گفته متخصصان کلینیک کلیولند ایالات متحده، این شرایط همچنین موجب درد خفیف یا شدید در ناحیه شکم خواهد شد.

  • چطور نفخ شکم را درمان کنیم؟ | رفع نفخ شکم با چند راه ساده

به نقل از هلث، نفخ می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. برخی افراد بر این باورند که نفخ ممکن است با کمبود ویتامین D مرتبط باشد اما در برخی موارد، نفخ ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد؛ بنابراین اگر نفخ مداوم یا علائم دیگر را تجربه می کنید، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

اگرچه مطالعاتی که نفخ را با کمبود ویتامین D مرتبط می کنند بسیار کم هستند اما برخی شواهد نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین D ممکن است با برخی از اختلالات گوارشی که نفخ علامت آن است، مرتبط باشد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیماری التهابی روده (IBD) اصطلاحی است برای توصیف گروهی از دو اختلال التهابی مزمن (کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارند.

دکتر آشوین آنانتاکریشنان، متخصص گوارش توضیح داد: شیوع کمبود ویتامین D در بیماری التهابی روده در مطالعات مختلف فرق دارد اما به نظر می رسد که حداقل در برخی از مطالعات، 60 تا 70 درصد افراد مبتلا به بیماری التهابی روده سطح ویتامین D کافی نداشته باشند.

علاوه بر این، نتایج یک کارآزمایی تصادفی سازی و کنترل شده در سال 2016 نشان داد که پس از افزایش مصرف ویتامین D، بهبود قابل توجهی در علائم افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) وجود داشت. سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری شایع گوارشی است که معده و روده را تحت تاثیر قرار می دهد و با علائمی مانند درد شکم، نفخ، یبوست و اسهال تعیین می شود.

گذشته از اختلالات گوارشی، عدم تحمل لاکتوز و گلوتن نیز می تواند باعث نفخ، گاز و ناراحتی معده شود. زمانی که بدن قادر به هضم صحیح برخی غذاها نباشد، می تواند منجر به نفخ شود.

همچنین یبوست می تواند باعث نفخ شود زیرا می تواند منجر به تجمع گاز و مدفوع در روده بزرگ شود. هنگامی که مدفوع برای مدت طولانی در روده بزرگ باقی می ماند، باکتری هایی که به طور طبیعی در روده بزرگ زندگی می کنند می توانند شروع به تجزیه مدفوع و تولید گاز کنند. به گفته یکی ازپزشکان مرکز جان هاپکینز ایالات متحده، این گاز می تواند به نفخ کمک کند.

به گفته کلینیک کلیولند ایالات متحده، تغییرات هورمونی همچنین می تواند باعث نفخ، به ویژه در زنان طی دوره قاعدگی شود.

به گفته این کلینیک، در برخی موارد، نفخ ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای جدی تری مانند سرطان باشد بنابراین اگر نفخ مداوم یا علائم دیگر را تجربه می کنید، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "کمبود این ویتامین باعث نفخ شکم می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود این ویتامین باعث نفخ شکم می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید