هسته آهنی زمین چه شکلی است؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، ایسنا نوشت: یک مطالعه نو نشان داده است که هسته داخلی زمین ممکن است آن طور که قبلا تصور می شد، کاملا جامد نباشد و پژوهشگران می گویند هسته جامد داخلی زمین می تواند دارای حفره هایی از آهن مایع باشد.

هسته آهنی زمین چه شکلی است؟

مطالعه هسته داخلی زمین بسیار سخت است، زیرا زیر هزاران کیلومتر سنگ مدفون است، اما مطالعات نو لرزه ای نشان می دهد که آن طور که اکنون فرض می گردد، فقط یک توپ جامد از آهن نیست، بلکه ممکن است دارای حفره هایی از آهن مایع در سرتاسر خود باشد.

آهن و سایر فلزات سنگین مانند دانه هایی که ته یک گلوله برفی قرار می گیرند، تمایل دارند در سنگ های مذاب سبک تر فرو روند و در نهایت در هسته زمین متمرکز شوند. اما اینکه آهن دقیقاً در زمان رسیدن به آن چه شکلی پیدا می نماید، هنوز مورد بحث است.

برای مدتی طولانی تصور می شد که به علت دمای بسیار بالایی که در آنجا با آن روبرو است، مایع است، اما در دهه 1930 دانشمندان آغاز به کاوش در هسته زمین با مطالعه امواج لرزه ای ناشی از زلزله کردند. با مشاهده نحوه بازتاب این امواج به حسگرها می توان متوجه شد که در مراحل مختلف از چه نوع موادی عبور می نمایند. در نهایت، این مطالعات نشان داد که هسته داخلی یک توپ جامد از آهن است.

با این حال، طبق یک مطالعه نو از پژوهشگرن دانشگاه یوتا، هسته داخلی زمین ممکن است در تمام سطح خود جنس یکسانی نداشته باشد. این تیم از داده های جمع آوری شده به وسیله سیستم نظارت بین المللی(IMS) که شبکه ای از حسگرهاست که در سرتاسر دنیا برای شناسایی انفجارهای هسته ای غیرقانونی زیرزمینی راه اندازی شده است، استفاده نموده اند.

آنها امواج لرزه ای 2455 زمین لرزه با بزرگی 5.7 ریشتر و بالاتر را تجزیه و تحلیل کردند و از آنها برای ترسیم ساختار داخلی هسته داخلی زمین با جزئیات بیشتری استفاده کردند.

الگوی پراکندگی که آنها مشاهده کردند، نشان داد که هسته داخلی زمین در تمام طول مسیر یکسان نیست و با وجود اینکه تا حد زیادی جامد است، اما به نظر می رسد حاوی چیزی است که پژوهشگران به عنوان پارچه ای چند تکه توصیف می نمایند که نتیجه رشد آن در طول زمان است.

کیت کوپر، ناظر این مطالعه گفت: ما فکر می کنیم که این بافت به سرعت رشد هسته داخلی مربوط می گردد. مدت ها پیش هسته داخلی خیلی سریع رشد کرد، به تعادل رسید و بعد خیلی کندتر آغاز به رشد کرد و همه آهن موجود در آن جامد نشد، بنابراین مقداری آهن مایع در داخل آن به دام افتاده است.

مطالعات دیگر نشان داده اند که هسته داخلی زمین ممکن است جامد، اما متلاطم باشد یا از یک آلیاژ فوق یونی عجیب ساخته شده باشد که در حالت بین مایع و جامد وجود دارد.

به دست آوردن درک بهتر از آنچه در آن پایین می گذرد، می تواند به ما یاری کند درباره تاریخچه سیاره خود، نحوه شکل گیری آن و حفظ میدان مغناطیسی محافظ آن بیشتر بدانیم و بعلاوه می تواند به ما اطلاع دهد که چگونه سیارات دیگر می توانند قابل سکونت باشند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "هسته آهنی زمین چه شکلی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هسته آهنی زمین چه شکلی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید