مزایا و ترفندهای بازی پازل؛ تفریح برای سلامت فکر و کاهش استرس

به گزارش وبلاگ بهابادی، نسل امروز به شدت به بازی های ویدیویی معتاد شده اند. آن ها از ساعت ها نشستن پای بازی های ویدیویی آنلاین لذت می برند و این بازی ها تفریح محبوب آنهاست. در آن سو، این موضوع بیشتر والدین را نگران آینده فرزندشان یا عوارض جانبی اعتیاد به بازی های ویدیویی نموده است. به علاوه آن ها معمولا در پی راهی هستند تا از آن طریق نوجوانانشان را از اتاق بیرون کشیده، تمام خانواده را دور هم جمع نمایند و همزمان از یک تفریح مشترک لذت ببرند.قطعا پازل یکی از راه چاره هایی است که می تواند در این مورد به یاری والدین بیاید.

مزایا و ترفندهای بازی پازل؛ تفریح برای سلامت فکر و کاهش استرس

با خرید یک پازل و پخش کردن آن برروی میز غذاخوری نه تنها می توانید برای ماه ها کنار هم بودن خانواده را برای ساعاتی تضمین کنید، بلکه با وجود طرح های متنوع شان، می توانید تابلویی زیبا و پرخاطره به دکوراسیون خانه بیافزایید.

پازل چیست؟

همانطور که می دانید پازل بازی ای است که در آن تعداد زیادی قطعه با شکل نامنظم وجود دارد و برای رسیدن به تصویر کامل باید قطعات را به ترتیبی درست کنار هم قرار دهید.

در قرن هجدهم ، اولین پازل ساخته شد. در حدود سال 1760 جان اسپیلزبری، نقشه کش و حکاک لندنی این تفریح را تجاری سازی کرد. از همان زمان، جنس پازل ها بیشتر از مقوا بوده ولی گاهی اوقات، انواع چوبی آن هم ساخته می شوند. پازل های مخصوص بزرگسالان در میزان ها و تعداد قطعات 1000تکه تا 10000تکه عرضه می شوند و تصاویری از طبیعت، بناهای تاریخی، شخصیت یا آثار هنری معروف و منظره ها شهری را شامل می شوند. امروزه هر سلیقه ای که داشته باشید می توانید پازلی با طرحی مطابق سلیقیتان پیدا کنید. حتی تولیدنمایندگانی وجود دارند که پازل هایی با طرح سفارشی می سازند.

پازل های مخصوص بچه ها معمولاً شامل قطعات کمتری هستند و میزان قطعات نسبت به پازل بزرگسالان به طور قابل توجهی بزرگتر است. پازل هایی با تعداد 4 تا 9 قطعه بزرگ برای خردسال مناسب هستند که جنس آن ها از چوب یا پلاستیک است تا دوام بیشتری داشته باشند. هرچه سن درج شده روی جعبه بالاتر می رود تعداد قطعات بیشتر و میزان آن ها کوچک تر خواهد شد. به طور کلی راهنمای زیر برای تناسب سن با تعداد قطعات پازل به وسیله تولیدنمایندگان پیشنهاد شده است:

بچه ها معمولا از این بازی لذت می برند با ساخت تصویر یا تصاویر کامل هیجان زده می شوند. این تفریح یاری می نماید تا طرز فکر و ظرفیت فکر بچه ها پرورش پیدا کند.

مزایای ساخت پازل

گفته شد که از بزرگترین مزایای پازل فاصله گرفتن از بازی های ویدیویی و جمع کردن خانواده کنار هم است. اما ساخت پازل چه تاثیری بر فکر و تقویت مهارت های ما دارد؟

  • سطح IQ را افزایش می دهد

این تفریح بازی ای فکری است که حل آن نیاز به توجه و تمرکز کامل دارد. تحقیقات نشان می دهد که حل پازل حداقل یک بار در روز سطح IQ را 4 امتیاز افزایش می دهد. برای ساخت قطعات نامنظم پازل نیاز به توانایی های بالای درک تصویر است. بنابراین اگر بچه های خیلی کوچک این بازی را انجام دهند ضریب هوشی آنها در سنین پایین رشد خواهد نمود.

پازل 9000 تکه راونزبرگر مدل بمباران الجزایر

11,900,000 تومان

مشاهده و خرید

  • تقویت حافظه کوتاه مدت

امروزه یکی از مسائل بزرگی که برای همه وجود دارد این است که مسائل مربوط به کوتاه مدت را به راحتی فراموش می کنیم. اگر شما هم از این مشکل کلافه اید حل پازل می تواند به افزایش حافظه کوتاه مدت شما یاری کند. این کار ارتباط سلول های مغزی را افزایش می دهد و سرعت فکر برای فکر کردن یا یادآوری خاطرات را بهبود می بخشد.

  • ورزش همزمان هر دو سمت مغز

مغز مهم ترین بخش بدن ماست. به طور معمول رشد اصلی مغز در سنین بسیار پایین انجام می گردد. مغز ما دو سمت دارد: سمت چپ که قسمت منطقی فکر را کنترل و به صورت خطی کار می نماید و طرف دیگر که با خلاقیت و شهود سروکار دارد. در حین حل پازل، شما به طور کامل با پازل درگیر هستید و کاملاً روی آن تمرکز می کنید. در این مدت، هر دو سمت مغز درگیر می گردد و به طور همزمان ورزیده می گردد.

پازل 2000 تکه یوروگرافیکس پازلز مدل Antique World Map کد 1997-8220

مشاهده کالا

  • تقویت درک مجازی- فضایی

پازل بازی ای است که هنگام حل آن مجبور خواهید بود به تک تک قطعه های آن فکر کنید. شما باید بفهمید که جای درست یک قطعه خاص کجاست و با چه قطعه دیگری مطابقت دارد. اگر این کار را منظم انجام دهید، درک مجازی- فضایی فکر تان افزایش خواهد یافت. پازل با تقویت این مهارت خاص به شما یاری می نماید بهتر رانندگی کنید، راحت تر از نقشه بهره ببرید، کمدها و چمدان ها را مرتب کنید و حرکات پایکوبی را سریع تر و روان تر یاد بگیرید.

  • زندگی طولانی تر و سالم تر

بر اساس مطالعات، افرادی که پازل و جدول کلمات متقاطع حل می نمایند عمر طولانی تری دارند و کمتر به آلزایمر، از دست دادن حافظه یا زوال عقل مبتلا می شوند.

  • توجه بیشتر به جزئیات

اگر کسی از شما بپرسد که بزرگ ترین مزیت پازل چیست؟ به راحتی به آنها بگویید افزایش قدرت توجه. نه تنها بچه ها، بلکه بسیاری از بزرگسالان نیز توجه کمی به جزئیات دارند. وقتی درحال حل پازل هستید، اگر دو قطعه مشابه شما را گیج نمایند، تنها توجه به جزئیات بسیار ریز است که می تواند به شما برای پیدا کردن قطعه درست یاری می نماید. در نتیجه برای تکمیل تصویر نیاز به توجه بالایی دارید. بعد از مدتی مغز شما عادت خواهد نمود تا به تغییرات و جزئیات کوچکت توجه کند.

  • وارد شدن به حالت مدیتیشن و کاهش استرس

طبق مطالعات ، پازل ها همزمان که مغز را تحریک می نمایند به ما اجازه می دهند به فکر خود استراحت دهیم. در حین حل پازل ما وارد نوعی از حالت مراقبه خواهیم شد. زمانی که برای چند دقیقه روی یک قطعه تمرکز می کنید در واقع فکر خود را روی افکار دیگر می بندید و این دقیقا کاری است که مدیتیشن انجام می دهد. در نتیجه با این تفریح شما از تنش روزانه خلاص می شوید و احساس آرامش حاصله از سروکله زدن با قطعات به کاهش ضربان قلب و فشار خون شما یاری می نماید. در نتیجه انجام منظم این کار باعث کاهش سطح استرس بزرگسالانی خواهد شد که در محیط کاری یا شخصی خود استرس زیادی را تحمل می نمایند.

  • 9 تفریح برای آرام کردن فکر و تغییر دادن زندگی

  • بهره وری بیشتر

وقتی شادتر باشید و اضطرب کمتری داشته باشید، تمرکز کردن ساده تر است. بهره وری شما هم زمانی افزایش می یابد که تمرکز شما بهبود یابد. اگر در تمرکز روی تحصیلات یا کار خود با مشکل روبرو شدید، یک مکث کوتاه به میزان حل یک معما و تنظیم مجدد فکر، می تواند یاری بزرگی باشد. بسیاری از دفاتر بزرگ امروزه پازل و بازی های معمایی دیگری از این قبیل را در لابی خود قرار می دهند. این بازی ها به کارمندان اجازه می دهد تا چند دقیقه استراحت نمایند و سرحال و آماده به کار برگردند.

  • بهبود توانایی حل مسئله

از آنجایی که روش حل پازل ها تا حدودی مبتنی بر آزمون و خطا است، برای حل آن باید تکنیک های زیادی را امتحان کنید. وقتی ساخت آن طبق برنامه پیش نمی رود، اهمیت ایجاد نظریه های تازه، آزمایش فرضیه ها و اصلاح دیدگاه را می آموزیم. این توانایی ها را می توان در محل کار استفاده کرد و تقویت آن باعث می گردد در حل مسئله، تفکر انتقادی و سازگاری مهارت بیشتری پیدا کنید.

پازل 1000 تکه راونزبرگر مدل The Great Wave Off Kanagawa کد 16722

635,000 تومان

مشاهده و خرید

ترفندهای حل پازل

تعدادی ترفند و نکته وجود دارد که می تواند به شما یاری کند تا یک پازل را سریع تر حل کنید و خود را از بن بست های احتمالی طی حل آن بیرون بیاورید.

1. منطقه ای برای حل پازل انتخاب کنید که متناسب با پازل باشد

بیشتر پازل ها میزان تمام شده را روی جعبه پازل درج می نمایند. مهم است که یک فضای مناسب را برای حل پازل انتخاب کنید که مزاحم کارهای روزمره نباشد. مثلا ممکن است میز آشپزخانه مکانی عالی برای درست کرن پازل به نظر بیاید ولی قطعاً کاربردی ترین مکان برای ماجراجویی شما نخواهد بود. در پی یک میز یا سطح صاف دیگری باشید که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد و در فضایی کم تردد از خانه قرار گرفته است و با میزان پازل متناسب است. اگر مجبور به جابه جایی پازل هستید، تشک های پازل برای این کار بسیار مفید هستند.

محفظه نگهداری پازل راونزبرگر مدل رولی

1,480,000 تومان

مشاهده و خرید

2. نورپردازی خوب کلید حل سریع یک پازل است

برای اینکه به درستی رنگ ها و الگوهای یک پازل را ببینید، نورپردازی عامل بزرگی در موفقیت شماست. لامپ های سقفی به طور موقت جواب می دهند، اما باعث ایجاد سایه می شوند. برترین گزینه استفاده از چراغ رومیزی بی سیم، برای جلوگیری از ایجاد سایه و بروز هرگونه مشکل با سیم آن است. البته یک گزینه حرفه ای هم برای گرفتن نتیجه بهتر وجود دارد و آن چراغ پیشانی (headlamp) است که نسبتاً مقرون به صرفه هستند و مزاحمتی هم ایجاد نمی نمایند.

3. تمام قطعات پازل را به سمت بالا بچرخانید و آن ها را گروه بندی کنید

درست است که این مرحله به کمی صبر و حوصله نیاز دارد ولی در کل زمان ساخت پازل را کاهش می دهد. چرخاندن همه قطعات به طوری که سمت تصویر رو به بالا باشد ممکن است کاری خسته نماینده به نظر برسد، اما می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در زمان گردد. در حین چرخاندن قطعات، می توانید آن ها را براساس اینکه حاشیه یا وسط تصویر هستند، جدا کنید. از سینی های مرتب سازی یا جعبه های مقوایی مختلف بهره ببرید و قطعات را بر اساس رنگ نیز جدا کنید.

4. ساخت حاشیه تصویر

اکنون که قطعات خود را براساس حاشیه و مرکز از هم جدا کردید، عکس پازل را مقابل خود قرار دهید و تمام قطعات حاشیه را بر اساس رنگ و شکل جدا کنید. حالا براساس عکس و میزان تمام شده آن ساخت حاشیه را آغاز کنید.

5. ساخت مرکز تصویر

همه قطعات پازل قسمتی دارند که آن را قلاب می نامیم، بخشی از تصویر که رنگ یا الگوی معینی دارد و قطعات آن راحت تر از سایر نقاط پیدا خواهند شد. وقتی قطعات را بر اساس رنگ، بافت یا شکل مرتب نموده اید، می توانید آغاز به ساخت قلاب ها به صورت جداگانه کنید. توصیه می گردد که پازل را به صورت بخش های کوچک درست کنید، سپس آن ها را در مکان احتمالی در چارچوب قرار دهید. بعد از آن سعی کنید این قطعات را بهم متصل کنید.

درواقع بهتر است به جای کوشش برای قرار دادن قطعات سرتاسر پازل، هر بار روی یک بخش کوچک کار کنید. از ناحیه ای که دارای یک الگو یا رنگ بندی معین است آغاز کنید و به سمت حاشیه پیش بروید. هرجا گیر کردید، بخش تازهی را آغاز کنید.

پازل 1000 تکه راونزبرگر مدل Evening in Amsterdam Panorama کد 16752

635,000 تومان

مشاهده و خرید

6. به کار روی آن ادامه دهید و تسلیم نشوید

پازل ها همان طور که در شکل و میزان، در سطوح دشواری نیز متفاوت هستند. گاهی اوقات ممکن است لازم گردد از ساخت پازل فاصله بگیرید و کمی استراحت کنید. چشم های تازه نفس همواره یاری می نماید. حتی گیج شدن در ساخت پازل می تواند تجربه ای سرگرم نماینده باشد و نباید خسته شد. بدانید که این اتفاقی رایج است که زمان واقعی حل پازل بیشتر از آنچه توقع داشتید طول بکشد. هرچه بیشتر پازل درست کنید، مهارت های شما افزایش پیدا خواهد نمود، تکنیک های بیشتری خواهید آموخت و کمتر گیج خواهید شد.

قدم زدن در اطراف میز و نگاه کردن به قطعات از زاویه ای دیگر معمولا به خروج از بن بست یاری می نماید. در پی شکل شکاف ها یا پیدا کردن بالا/پایین قطعات باشید. قطعه هایی که درست جا نمی روند و قطعات اطراف آن را آنالیز کنید، این مساله معمولاً نشانه این است که چیزی در جای درستش نیست. زمانی که قطعات پازل درست کنار هم قرار می گیرند باید محکم و صاف درجای خود بلغزند.

چسباندن قطعات پازل

وقتی ساخت پازل تمام گردد وقت آن است که تصمیم بگیرید شاهکار خود را قاب می کنید یا آن را دوباره خراب می کنید و در جعبه قرار دهید تا با دیگری به اشتراک بگذارید یا بعداً دوباره درستش کنید. اگر تصمیم دارید آن را قاب کنید ابتدا باید قطعاتش را بهم بچسبانید تا از هم جدا نگردد و بتوانید جابه جایش کنید. (توجه کنید که هرگز نباید قبل از کامل شدن پازل قطعات درست شده آن را بهم بچسبانید.)

برای این کار دو راه دارید: استفاده از چسب مخصوص یا استفاده از چسب پهن. در هردو روش بهتر است برای سهولت کار، قبل از آغاز به ساخت، مقوایی به میزان درج شده روی جعبه، ببرید و پازل را روی آن درست کنید.

اگر بخواهید از چسب پازل بهره ببرید، بعد از تکمیل طرح با کشیدن وردنه یا قرار دادن سطحی صاف روی آن مطمئن شوید که همه قطعات دقیقا در جای خود قرار گرفته اند. سپس بعد از خواندن دستور العمل روی چسب و چک کردن تاریخ آن چسب را روی پازل بکشید. مطمئن شوید مایع شیار بین قطعات را کاملاً پر نموده است. برای اطمینان از خشک شدن چسب، بیست و چهار ساعت پازل را تکان ندهید. در این روش می توانید پازل را بدون قاب کردن روی دیوار بچسبانید.

چسب پازل راونزبرگر کد 179541

570,000 تومان

مشاهده و خرید

اگر می خواهید از چسب نواری و چسب پهن بهره ببرید، باید با قرار دادن مقوا روی پازل سعی کنید آن را پشت و رو کنید. این کار برای پازل های بزرگ تر سخت تر است. بعد از برگراندن پازل و اطمینان از جابه جا نشدن قطعات باز هم از وردنه یا مقوا برای صاف کردن قطعات بهره ببرید. حالا می توانید پشت پازل را چسب بزنید تا قطعات از هم جدا نشوند. اما این نحوه چسب زدن آنچنان مطمئن نیست و باید حتما پازل خود را قاب کنید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "مزایا و ترفندهای بازی پازل؛ تفریح برای سلامت فکر و کاهش استرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و ترفندهای بازی پازل؛ تفریح برای سلامت فکر و کاهش استرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید