طراحی هوشمندانه در پاسپورت های کانادا

به گزارش وبلاگ بهابادی، گُذَرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت ها برای شهروندانشان صادر می گردد. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت ها اجازه می خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر از و یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه ای که به این منظور از دیگر دولت ها گرفته می گردد ویزا یا ویزا گفته می گردد.

طراحی هوشمندانه در پاسپورت های کانادا

در قدیم به گذرنامه تذکره مرور گفته می شد. یکی از اولین اشاره ها به کاغذهایی که به نام گذرنامه مورد استفاده قرار میگرفته است در کتاب مقدس عبری یافت می گردد، در آیه کتاب مقدس، نحمیا 9-2:7 مربوط به 450 سال پیش از میلاد مسیح، اعتقاد بر این است که نحمیا از یهودیان شناخته شده که در کاخ شوش مباشر اردشیر یکم (هخامنشی) بود، برای سفر به یهودیه از اردشیر یکم نامه ایی دریافت می نماید تا تضمینی برای به سلامت عبور کردن از اراضی تحت سلطه دیگر فرمانروایان باشد.

پاسپورت کشور کانادا هم تا چند وقت پیش مانند سایر کشورها ممهور به مهر کشور و عکس و مشخصات صاحب پاسپورت بود و از این نظر با سایر کشورها فرقی نداشت تا اینکه طراحی کلی برگه های داخلی پاسپورت ها به طور کلی تغییر کرد. به صورت بسیار هوشمندانه ای از تصاویر بناهای تاریخی و نمادهای کشور کانادا در برگه های این پاسپورت های تازه استفاده شده که فقط در زیر نور ماورای بنفش قابل تماشا می باشد. از طرفی با این کار و استفاده از چیپ بیومتریک در داخل پاسپورت ها, امنیت این دفترچه ها را تا حدود قابل ملاحظه ای بالا برده اند و ساخت نمونه های جعلی بسیار دشوارتر نسبت به گذشته شده است.

منبع

منبع: یک پزشک

به "طراحی هوشمندانه در پاسپورت های کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی هوشمندانه در پاسپورت های کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید