این بیماری مغز را کوچک می نماید

به گزارش وبلاگ بهابادی، تهران (پانا) - میان فشار خون بالا در دوران جوانی با کوچک شدن مغز و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل ارتباط وجود دارد. این نتیجه تحقیقی است که به تازگی منتشر شده است.

این بیماری مغز را کوچک می نماید

به گزارش آخرین خبر، طبق پژوهش منتشر شده در نشریه پزشکی Hypertension انجمن قلب آمریکا، بزرگسالان 35 تا 44 ساله ای که به فشار خون بالا مبتلا بودند، مغز کوچک تری داشتند و احتمال تشخیص زوال عقل در آن ها بیشتر از هم سن و سالان شان با فشار خون طبیعی بود.

بزرگسالان زیر 35 سال بیشترین کاهش را در مقدار مغز در مقایسه با هم سن و سالان خود با فشار خون طبیعی داشتند، امری که می توانست با عوارض شدیدی برای سلامت آن ها همراه باشد.

به گفته متخصصان، هر چه مقدار مغز در دوران جوانی بر اثر فشار خون بالا کوچک تر گردد، ریسک ابتلا به زوال عقل با بالا رفتن سن ممکن است بیشتر گردد.

فشار خون بالا در میان افراد 45 تا 64 سال شایع است و باعث وارد شدن صدمه به سلامت مغز و زوال عقل در سنین بالا می گردد. با این حال محققان هنوز کاملاً نمی دانند سن تشخیص ابتلا به فشار خون بالا در افراد، چه اثری بر عوارض ناشی از آن می تواند داشته باشد.

به گفته آن ها اگر این موضوع به اثبات برسد، شواهد و مدارک مهمی به دست خواهد آمد که معلوم می نماید چه مداخلات زودهنگامی برای به تعویق انداختن ابتلا به فشار خون بالا باید صورت گیرد، امری که ممکن است به جلوگیری از زوال عقل یاری کند.

کوچک تر شدن مقدار مغز به معنای کاهش نورون ها و ارتباطات میان آن ها است.

هرچه مقدار مغز بزرگ تر باشد عملکرد شناختی بهتری خواهیم داشت اما تحلیل رفتن مغز باعث ابتلا به زوال می گردد. فشار خون بالا به مرور بر خونی که به سمت مغز جریان دارد اثر می گذارد و می تواند به ساختار ان آسیب بزند. این مشکل در صورت برطرف نشدن بر روی عملکرد مغز اثر می گذارد.

به گفته متخصصان، جوان ها ممکن است صدمه بیشتری از این مشکل ببینند چون فشار خون بالا مدت بیشتری بر روی مغز آن ها اثر می گذارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "این بیماری مغز را کوچک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری مغز را کوچک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید